MENU
Wróć

Fundacja ITAKA od 20 lat pomaga w poszukiwaniu osób zaginionych

Dokładnie 20 lat temu, 22 marca 1999 zarejestrowano Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Fundacja ITAKA jest jedyną organizacją w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięcia. Przez ponad 20 lat ciągłej działalności Fundacja pomogła ponad 11 000 osób. Ze statystyk policji wynika, że każdego roku w Polsce ginie ok. 20 000 osób – wielu z nich przepada bez wieści, a ich rodziny często pozostawione są same sobie. To właśnie z chęci pomocy takim osobom powstała Fundacja, której pracownicy do dziś wierni są swojej misji – niesieniu pomocy potrzebującym.

W 1999 r. Fundację założyło pięć osób – obecna prezes Alicja Tomaszewska, obecna wiceprezes Anna Jurkiewicz, Wojciech Tochman, Bożena Dudko oraz nieżyjąca już Lidia Ostałowska.

Wszyscy spotkali się wcześniej na planie programu Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, który w latach 90. był w Polsce niezwykle popularny. W programie pokazywane były zdjęcia i historie osób zaginionych. Rodziny osób zaginionych nie miały miejsca, w którym mogłyby uzyskać pomoc. Sytuacja zaginięcia niesie za sobą szereg problemów – nie tylko tych natury psychicznej, ale też prawnej. Policja zajmowała się jedynie poszukiwaniami, inne problemy wtedy nikogo nie interesowały

– tak o początkach powstania Fundacji opowiada prezes Alicja Tomaszewska.

Zaginięcie osoby najbliższej jest doświadczeniem niezwykle traumatycznym, oprócz stresu i niepokoju dochodzą różne życiowe problemy. Bez zgody małżonka nie można sprzedać niczego ze wspólnego majątku, albo chociażby wyrobić dziecku paszportu. Od początku działalności celem Fundacji było uruchomienie telefonu zaufania dla rodzin i stworzenie bazy danych zaginionych. Rozpoczęte wówczas działania ITAKA kontynuuje i skutecznie rozwija do dzisiaj. Dziś pracownicy Fundacji, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiedzą jak efektywnie pomagać w podobnych przypadkach. Wśród najważniejszych dokonań ostatnich 20 lat można wymienić uruchomienie Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000. Fundacja była również inicjatorem wprowadzenia w Polsce systemu Child Alert, którego efekty mogliśmy obserwować kilka tygodni temu, kiedy to cała Polska szukała zaginionej Amelki. Fundacja ITAKA realizuje też różne istotne kampanie społeczne, takie jak:

„Nie uciekaj!”
„Opiekuj się dzieckiem”
– „Bezpieczna praca”
„Stop depresji”

Zrealizowała wiele ważnych projektów, w tym projekt „GeNN”, który miał na celu doprowadzić do wyjaśnienia przynajmniej części spraw osób długotrwale zaginionych, a tym samym identyfikacji osób zmarłych pochowanych jako “NN” oraz stworzyć wytyczne do zmian prawnych i organizacyjnych w takich przypadkach.

Specjaliści Fundacji wprowadzają do debaty publicznej wiele ważnych tematów, nie tylko nagłaśniając problem zaginięć, lecz również np. ucieczek nastolatków, porwań rodzicielskich, czy depresji wśród różnych grup wiekowych, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć.

W Bazie Osób Zaginionych Fundacji ITAKA ciągle znajduje się ok. 4000 osób długotrwale zaginionych. Im więcej czasu mija od zaginięcia, tym bardziej sytuacja rodzin staje się trudna i stresująca. Każdego roku Fundacja otacza opieką około 1500 rodzin udzielając porad psychologicznych i prawnych. Warunkiem udzielenia pomocy jest wcześniejsze zgłoszenie osoby zaginionej na policję. Dziś swoje doświadczenie w świadczeniu takiej pomocy Fundacja wykorzystuje prowadząc także 24-godzinne Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego pod numerem telefonu 800 70 2222.

Wróć