MENU
Wróć

Fundacja ITAKA po raz pierwszy na Hackathonie

W dniach 14-15 września najlepsi programiści z całej Polski mierzyć się będą z wyzwaniami, których rozwiązanie może mieć wpłynąć m.in. na codzienną pracę organizacji pozarządowych. Do udziału w Hackathonie organizatorzy zaprosili również Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Czym jest hackathon?

„Hackaton” to nazwa powstała z połączenia dwóch słów – hack czyli hackować i thon od słowa marathon. Jest to szczególne wydarzenie, podczas którego programiści, informatycy i specjaliści IT spotykają się z pracownikami merytorycznymi z dużych instytucji i organizacji pozarządowych. Podczas takiego spotkania praktycy i teoretycy pracują wspólnie nad rozwiązaniem ważnych problemów. Idea Hackathonu polega na zderzeniu dwóch oddzielnych światów – „komputerowców” i specjalistów merytorycznych. Umiejętności tych pierwszych mają posłużyć do pomocy tym drugim. Takie zderzenie daje niesłychane rezultaty, które ciężko byłoby osiągnąć w innych warunkach.

Co nas czeka w tym roku?

Tegoroczny Hackathon odbędzie się w dniach 14-15 września w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W zeszłym roku brało w nim udział ponad 2 500 uczestników, czym pobiło rekord Europy na największy Hackathon stacjonarny. W trakcie spotkania programiści będą pracować nad nowymi rozwiązaniami dla trzech kategorii: Communication, Security oraz Environment. Pośród zaproszonych do udziału organizacji znalazły się m.in. Wojsko Polskie i PKN Orlen. Specjaliści Fundacji ITAKA wezmą udział w wydarzeniu jako mentorzy. Przedstawiciel Fundacji zasiądzie również w jury konkursu i będzie brał udział w ocenie najlepszych projektów. W poprzednich latach podczas Hackatonu pracowano nad rozwiązaniami m.in. dla Fundacji Rak’n’Roll oraz dla Szlachetnej Paczki. Wymyślone narzędzia udało się skutecznie wyprodukować i wprowadzić w życie.

Fundacja ITAKA w internecie

Fundacja ITAKA od wielu lat aktywnie prowadzi swoje działania wykorzystując media społecznościowe i nowe technologie. Zostaliśmy nagrodzeni m.in. za stworzenie narzędzia do poszukiwania osób zaginionych przy pomocy Snap Chata (aplikacja „Snap and Seek”). Współpracujemy ze środowiskiem graczy komputerowych i osób aktywnie korzystających z internetu, gdyż to właśnie oni bardzo często pomagają nam odnajdywać osoby zaginione. Mamy nadzieję, iż również tym razem specjalistyczna wiedza i nadzwyczajne umiejętności okażą się przydatne przy tworzeniu rozwiązania, które ułatwi nam odnajdywanie ludzi zaginionych i pomaganie im.

68535885_2412060909024347_7778626148937760768_n

Wróć