MENU
Wróć

Fundacja ITAKA ze spotem na Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie.  W Polsce, z powodu samobójstw ginie prawie 5200 osób rocznie, a na świecie ponad 700 tysięcy. Fundacja ITAKA, w ramach kampanii STOP DEPRESJI, przygotowała szereg działań przypominających o tym, że istnieje możliwość sięgnięcia po pomoc specjalistów i że może z niej skorzystać każdy przeżywający kryzys psychiczny.

Wśród najczęstszych przyczyn podjęcia próby samobójczej wymienia się: depresję, zaburzenia osobowości oraz nałogi. Grupa ryzyka jest jednak bardzo szeroka. Do kryzysu psychicznego może
doprowadzić wiele czynników – utrata partnera, przewlekła choroba, trudna sytuacja rodzinna, strata pracy czy też wykluczenie społeczne.

W ramach kampanii Stop Depresji, Fundacja ITAKA zaplanowała działania przypominające o możliwości sięgnięcia po pomoc specjalistów dyżurujących na linii Antydepresyjnego Telefonu Zaufania (22 484 88 01). Z takiej pomocy może skorzystać każda osoba, przeżywająca kryzys psychiczny.

Działania Fundacji promuje specjalny spot, który będzie emitowany w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych (TVP i TVN) oraz w mediach społecznościowych i na kanałach YT. Za koncepcję spotu i reżyserię odpowiada Ula Zawadzka, za kamerą stanął Michał Wiśniowski, a spot wyprodukowała firma DREAM BY. 

– Koncepcja spotu zakładała znalezienie nowego sposób na pokazanie samego numeru Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, który zwróciłby uwagę widza. W naszej reklamie kolejne liczby,  trochę jak w filmach o zjawiskach paranormalnych, pojawiają się przy udziale jakiejś nieznanej siły, w krytycznym momencie, kiedy nasi bohaterowie najbardziej potrzebują skorzystać z linii wsparcia. – mówi Ula Zawadzka.

Ponadto, z myślą o beneficjentach, Fundacja ITAKA wydłużyła godziny działania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania
w dniach poprzedzających Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Psychologowie Fundacji w terminie 6-10 września będą dyżurować także w godzinach przedpołudniowych, aby zwiększyć szansę kontaktu osobom będącym w kryzysie. W tym czasie Antydepresyjny Telefon Zaufania będzie działał w godzinach 10.00-20.00

Antydepresyjny Telefon Zaufania od początku istnienia, czyli od 20 lat, działa wyłącznie dzięki datkom osób prywatnych i firm, które wspierają nas w niesieniu pomocy osobom dotkniętym depresją. Fundusze pozyskiwane są także z kampanii fundraisingowych i działań społecznych na rzecz Fundacji ITAKA. 

– Przez wszystkie lata funkcjonowania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania nasi psychologowie, psychiatrzy i seksuolodzy pomogli tysiącom osób. Zdrowie psychiczne Polek i Polaków od lat budziło niepokój, ale podczas pandemii kondycja psychiczna społeczeństwa znacznie się pogorszyła, co dostrzegamy po liczbie osób, która kontaktują się z naszymi specjalistami. Mimo naszych starań, mamy świadomość, że nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc, z uwagi na ograniczony czas działania telefonu – mówi Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji ITAKA.

Fundacja ITAKA została także partnerem konferencji pt. „Działając budzimy nadzieję”, odbywającej się 10 września 2021 i organizowanej przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Nasi psychologowie, na co dzień pracujący przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania, będą dyżurować tego dnia w pokojach wsparcia i udzielać pomocy psychologicznej osobom, które po taką pomoc się zgłoszą. Konferencja odbywa się w ramach projektu „Życie warte jest rozmowy”. Rejestracja na stronie www.zwjr.pl.

W ramach kampanii Stop Depresji Fundacja ITAKA prowadzi także Telefon Zaufania Młodych (22 484 88 04), który działa od 1 czerwca 2020 roku. Jest dedykowany dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym. W ramach wsparcia psychologicznego działa telefoniczna linia wsparcia: poniedziałek – sobota 11.00-21.00, czat poniedziałek-wtorek 11.00-21.00. W ramach funkcjonowania tego projektu zapewniamy młodym ludziom możliwość udziału w nieodpłatnych sesjach online z psychologiem (pakiet 5 sesji na osobę). Telefon Zaufania Młodych działa dzięki wsparciu finansowemu marki Reserved. Więcej informacji na www.stopdepresji.pl

 

Wróć