MENU
Wróć

Mediacje rodzinne najlepszym rozwiązaniem w interesie dziecka

14 października rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Mediacji, którego celem jest promocja tego sposobu rozwiązywania sporów, również w przypadku porwań rodzicielskich. W Europie ciągle zbyt rzadko wykorzystuje się ten instrument. Badania przeprowadzone przez organizację Missing Children Europe potwierdzają, że dzieciom bardzo zależy na pokojowym rozwiązaniu konfliktów pomiędzy rodzicami. W tym tygodniu, dzieci w całej Europie za pomocą Snapchata, będą mogły pokazać, że zależy im właśnie na takim rozwiązaniu.

W Europie, na kontynencie bez granic, międzynarodowe małżeństwa są niezwykle popularne. W ostatnich latach takich związków było ok. 250 tys. (15% wszystkich małżeństw). Zdarza się, że kiedy taka para rozstaje się, dochodzi do rodzinnego konfliktu. Kiedy w następstwie rodzic zabiera dziecko, bez zgody drugiego współmałżonka, mamy do czynienia z międzynarodowym porwaniem rodzicielskim. W Europie takie zdarzenia stanowią ¼ wszystkich rejestrowanych zaginięć dzieci. Wtedy też pójście do sądu może wydawać się oczywistym posunięciem. Niestety, z naszych doświadczeń wynika, że może być to traumatyczne przeżycie nie tylko dla rodziców, ale również dla dzieci, które znajdują się często po środku tego konfliktu. Zmagania sądowe są ponadto kosztowne i mogą ciągnąć się całymi latami. Zamiast batalii prawnej, warto wystąpić o mediację międzynarodową, która bywa bardziej skuteczna i mniej konfliktogenna. Mediacją trudnią się profesjonaliści, którzy podczas trwania całej procedury, mają przede wszystkim za zadanie dbać o dobro dziecka.

72136974_2506989709395138_4544802945153105920_o

Dzieci uważają, że to rodzice wiedzą, jaka przyszłość jest dla nich najlepsza. Najmłodsi wierzą, że ich rodzice są w stanie dogadać się co do przyszłości. Czasami jednak, kiedy konflikt między małżonkami narasta, potrzebna jest pomoc z zewnątrz, aby przypomnieć o tym, że najważniejsze jest dobro dziecka. Mediacja może okazać się wtedy najlepszym rozwiązaniem. Nakładając specjalny filtr na Snapchacie na swoim profilu, dzieci mogą dać czytelny sygnał swojemu środowisku, że zależy im na tym, aby dorośli zażegnali konflikt i działali w ich interesie – mówi Hilde Demarré, Policy Officer z Missing Children Europe.

Mediacja odbywa się zawsze dobrowolnie, a jej przebieg jest poufny. Co za tym idzie, takie rozwiązanie jest w długim czasie skuteczniejsze niż batalia prawna, gdyż oboje z rodziców mogą dojść do satysfakcjonującego porozumienia. To rozwiązanie jest również szybsze i mniej kosztowne niż walka w sądzie.

Missing Children Europe to międzynarodowe zrzeszenie europejskich organizacji działających na rzecz zaginionych i wykorzystywanych dzieci. Do stowarzyszenia należą 32 organizacje z 27 krajów europejskich. MCE koordynuje ponadnarodową sieć mediacji rodzinnych, w ramach której pomocy udziela ponad 200 specjalistów-mediatorów, którzy mogą wesprzeć w podobnych przypadkach, również w sytuacjach porwań rodzicielskich.

Więcej informacji na temat mediacji międzynarodowych – pod tym linkiem można znaleźć mediatorów z wielu krajów zrzeszonych w tej organizacji. W tym tygodniu warto też skorzystać z dyżurów, które będą z tej okazji organizowane m.in. przez sądy i jednostki policji, a także organizacje pozarządowe. Informacje na ten temat można szukać na lokalnych stronach internetowych.

Wróć