MENU
Wróć

Fundacja ITAKA patronem honorowym kampanii @WarsawPress „Pokonaj lęk – choroby neurologiczne i psychiczne”

Wystartowała kolejna edycja kampanii @WarsawPress o chorobach mózgu „Pokonaj lęk – choroby neurologiczne i psychiczne”, nad którą objęliśmy patronat.

„Celem kampanii jest szeroka edukacja czytelników na temat chorób neurologicznych
i psychicznych – przyczyn, diagnostyki i możliwości leczenia. Zależy nam na zwróceniu szczególnej uwagi na temat dostępu do innowacyjnych metod leczenia w Polsce. Podejmujemy kwestię codziennych wyrzeczeń i problemów, z jakimi borykają się chorzy. Chcemy również zwrócić uwagę na to, że choroby te nie są powodem do wstydu, a wczesne rozpoznanie coraz częściej umożliwia choremu normalne funkcjonowanie.”
  Warsaw Press.

Kampanię otwiera wypowiedź Profesora Jarosława Sławka, Prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, na temat wyzwań współczesnej neurologii i świadomości Polaków w kontekście chorób mózgu. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Tomasz Połeć, przedstawia sytuację chorych na SM w Polsce, a dr hab. Monika Adamczyk-Sowa opowiada o II linii leczenia pacjentów z cięższym przebiegiem choroby. O diagnozie, leczeniu i rodzicielstwie opowiada Kamila Banaszkiewicz, założycielka grupy młodych osób z SM „Twardziele”.

Tematem numeru jest Projekt Opieki Koordynowanej w Stwardnieniu Rozsianym. Na jego temat wypowiadają się autorzy projektu – Urszula Jaworska, Prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej a także Andrzej Śliwczyński, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia. Okiem neurologa o założeniach projektu opowiada dr Lidia Darda-Ledzion.

Ważnym tematem poruszonym w kampanii jest również sytuacja kobiet chorych na SM. Leczenie, depresję i lęk przed macierzyństwem opisuje dr Aleksandra Podlecka-Piętowska, a Milena Trojanowska udowadnia, że chorując na stwardnienie rozsiane nie trzeba rezygnować z realizacji swoich pasji i marzeń.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Profesor Agata Szulc opowiada o chorobach psychicznych, a także zachęca do pokonania lęku i zaakceptowania osób chorych. Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji porusza problem braku chęci leczenia wśród osób chorych psychicznie.

Wydanie prasowe zamyka wypowiedź Profesor Moniki Rudzińskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych o Chorobie Parkinsona – pierwszych objawach, diagnozie, leczeniu i opiece nad chorym.

Wszystkie artykuły można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu Gazety Wyborczej a także na www.chorobymozgu.warsawpress.com.

Od 1 grudnia 2017 r. Fundacja ITAKA uruchomiła Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. To miejsce, gdzie wszystkie potrzebujące osoby mogą zwrócić się po pomoc przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Miejsce w którym dyżurują psychologowie gotowi do rozmowy, zrozumienia i akceptacji.

Pomoc udzielana jest poprzez:

W Centrum nie można umówić się na osobiste spotkanie ze specjalistą, ale osoby szukające pomocy mogą otrzymać informacje na temat odpowiednich placówek specjalistycznych dostępnych w danym regionie kraju, które zapewniają bezpośrednią pomoc. Baza placówek pomocowych dostępna jest także na stronie www.liniawsparcia.pl a także w aplikacji mobilnej. Ułatwia to osobom poszukującym pomocy samodzielnie, uzyskać potrzebne im informacje w sposób szybszy i prostszy.

grafika lek2

Wróć