MENU
Wróć

#10YearChallenge – minęło 10 lat, a my ciągle szukamy

W ramach internetowej akcji #10YearChallenge możemy obserwować, jak przez ostatnie 10 lat zmieniał się świat wokół nas. Dla rodzin długotrwale zaginionych te lata były czasem pustki i cierpienia, z powodu braku najbliższej im osoby. Postanowiliśmy dołączyć do akcji, aby po raz kolejny nagłośnić zaginięcia sprzed lat i zwrócić uwagę na sytuację osób, które od ponad dekady poszukują swoich bliskich.

Bierzemy udział we wspólnej inicjatywie organizacji poszukujących osób zaginionych, zrzeszonych w europejskiej sieci Missing Children Europe. W ramach akcji publikujemy dwa zdjęcia – pierwsze zdjęcie przedstawia osobę w wieku jej zaginięcia a drugie jej progresję wiekową, czyli prawdopodobny wygląd osoby zaginionej po upływie 10 latach. Grafika opatrzona jest hashtagiem #10YearChallenge i umieszczana na Facebooku.

Akcja #10YearChallenge od kilku tygodni zyskuje olbrzymią popularność w Internecie. Swoje zdjęcia z tym motywem zamieściło w sieci ponad 2 miliony osób. Do tego trendu dołączają się także organizacje pozarządowe, w tym również Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Fundacja ITAKA już od 20 lat zwraca uwagę społeczeństwa na problematykę zaginięć. Według danych policji co roku w Polsce ginie ponad 19 000 osób, 30% z tych osób to dzieci i młodzież do 17. roku życia. Większość zaginionych (ok. 80%) odnajduje się lub jest odnajdywana w ciągu kilku tygodni od czasu zaginięcia. Fundacja ITAKA, poza poszukiwaniem osób zaginionych, świadczy pomoc w zakresie psychologicznym i prawnym udzielając telefonicznego wsparcia ich rodzinom, które niejednokrotnie, w tym niezwykle trudnym momencie, pozostawione są same sobie.

Oprócz nowych spraw, które ITAKA nagłaśnia na bieżąco, fundacja zajmuje się również sprawami osób długotrwale zaginionych, których jest w Polsce ok. 4 000. Część tych osób w dniu zaginięcia była jeszcze dziećmi, dziś byłyby to już osoby dorosłe – to właśnie te 2 wizerunki, umieszczone obok siebie, publikujemy w ramach kampanii #10YearChallenge. Progresje wiekowe, które publikujemy przygotowane są przez ekspertów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Progresja wiekowa to „postarzanie” wizerunku danej osoby w oparciu o wiedzę o procesach starzenia się ich i członków ich rodzin. Jest to specjalistyczna wiedza bazująca na szczegółowym wywiadzie, informacjach dotyczących wyglądu i proporcji biologicznych rodziców zaginionego, kwestii podobieństwa do jednego z nich, tendencji do tycia itp. Zbierane są też szczegółowe dane na temat zachowań i przyzwyczajeń zaginionego. Dzięki tym wszystkim informacjom można opracować wizerunek zaginionej osoby nawet po wielu latach od zaginięcia.

Warto również pamiętać, że przy Fundacji ITAKA działa bezpłatny numer 116 000 – telefon interwencyjny w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Numer telefonu skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w poszukiwaniach i ich odnalezieniu. Numer telefonu jest bezpłatny.

Pamiętajmy, że niektórzy nigdy nie przestają szukać!

Zaginieni których szukamy od ponad 10 lat:

Mateusz Żukowski, zaginął w maju 2007 roku. Chłopiec był tego dnia z tatą na rybach. Później poszedł pobawić się z dwoma kolegami, mieszkającym obok rodzeństwem. Poszukiwania do dziś nie przyniosły rezultatu.

#10YearChallenge - ŻUKO (1)

Data urodzenia: 8.05.1996
Data zaginięcia: 5.26.2007
Wiek w dniu zaginięcia: 11
Wiek obecnie: 22

Karina Surmacz, tragiczna historia rozegrała się gdy Karina miała 7 lat, wtedy też widziała jak bandyci zabijają jej matkę. Zbrodnia miała charakter porachunków gangsterskich. Świadkiem zbrodni była mała Karina. Dziewczynka prawdopodobnie ukryła się przed mordercą pod łóżkiem – dzięki czemu ocalała. Następnego dnia zniknęła.

#10YearChallenge —SURM (1)

Data urodzenia: 7.04.1995
Data zaginięcia: 27.12.2002
Wiek w dniu zaginięcia: 7
Wiek obecnie: 23

Zaginiony Mateusz Domaradzki, dokładnie 6 lutego 2006 roku ostatni raz widziano 8-letka w Rybniku. Chociaż za zabójstwo chłopca skazano dwóch mężczyzn, w policyjnych kartotekach Mateusz wciąż figuruje jako osoba zaginiona, bo nigdy nie odnaleziono jego ciała.

#10YearChallenge — DOMARA (1)

Rok urodzenia: 1998
Data zaginięcia: 6.02.2006
Wiek w dniu zaginięcia: 8
Wiek obecnie: 21

Zaginiona Sylwia Iszczyłowicz – niewiele już osób pamięta, że kiedyś cała Polska szukała 9-letki, która nagle zniknęła w centrum Zabrza. Do dziś policji nie udało się ustalić jej losu.

#10YearChallenge — ISZCZY (1)

Data urodzenia: 30.04.1990
Data zaginięcia: 26.11.1996
Wiek w dniu zaginięcia: 6
Wiek obecnie: 28

Zaginiona Karolina Siwek, w dniu zaginięcia uczennica siódmej klasy szkoły podstawowej, zaginęła 4 czerwca 1999 roku w miejscowości Połaniec (woj. świętokrzyskie). Miała zaledwie 14 lat. Ostatni raz była widziana pod sklepem w towarzystwie starszego chłopaka. Do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić, co stało się z Karoliną.

#10YearChallenge — SIWEK (1)

Data urodzenia: 11.05.1985
Data zaginięcia: 4.06.1999
Wiek w dniu zaginięcia: 14
Wiek obecnie: 33

więcej informacji:
Strona internetowa „zaginieni.pl”
Facebook- Fundacja ITAKA

Wróć