MENU
Wróć

25 maja – Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka.  W tym dniu Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przypomina, że wielu zaginięć dzieci można uniknąć. W ramach działań profilaktycznych oraz pamięci o zaginionych dzieciach Fundacja organizuje wydarzenia towarzyszące obchodom tego dnia.

Pewne historie nie powinny się wydarzyć. A jednak… „Tomek zaginął mając 4 lata. Bawił się na podwórku. Dziś miałby 29 lat. Jego los jest nieznany. Karina zaginęła mając 9 lat. Wyszła z domu do kościoła. Dziś miałaby 25 lat. Jej los jest nieznany.”

W Polsce, co 2-3 dni zgłaszane jest policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, aż dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie. Sytuacja zaginięcia dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny.

Przyczyn zaginięć dzieci i młodzieży jest wiele. W przypadku dzieci najczęściej jest to chwila nieuwagi rodzica, podczasktórej dziecko się oddala. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego, co robią.  Natomiast częstą przyczyną zaginięć młodych ludzi są ucieczki. Młodzież ucieka z rozmaitych powodów.  Zwykle wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.

Fundacja ITAKA od lat zajmuje się profilaktyką zaginięć dzieci i młodzieży. Od 2009 roku działa bezpłatny, całodobowy numer 116 000 skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko. Mogą na niego także dzwonić rodzice zaginionych dzieci, nastolatki, które uciekły z domu oraz wszystkie inne osoby, które zetknęły się z problemem zaginięcia dziecka lub nastolatka i mogą pomóc w jego odnalezieniu.  Fundacja od lat prowadzi również programy profilaktyczne „Nie uciekaj” i „Opiekuj się dzieckiem”.

W związku z Obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Fundacja przygotowała następujące wydarzenia:

1/ PROGRAM PROFILAKTYCZNY JAŚ W LESIE: Ruszył program profilaktyczny „JAŚ W LESIE”, którego celem jest zapobieganie zaginięciom dzieci w terenie otwartym. Kierowany jest do małych dzieci, nauczycieli i ich rodziców.  Celem projektu jest  nauczenie dziecka odpowiednich zachowań, które podczas zagubienia w terenie otwartym mogę zapewnić mu bezpieczeństwo i przyczynić się do szybkiego odnalezienia przez dorosłych.

2/ EVENT PROFILAKTYCZNY W KRAKOWIE: Wydarzenie będzie poświęcone tematyce zaginięć dzieci. Wolontariusze Fundacji będą rozdawać zainteresowanym materiały promocyjne i broszury oraz specjalne bransoletki dla dzieci z numerem 116 000 – Telefonem w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Będziemy rozmawiać z dorosłymi i dziećmi jak zapobiegać takiej sytuacji. Zapraszamy 24 maja na Rynek Główny w Krakowie między godziną 13:00 a 16:00.

3/ KONKURS LITERACKI DLA MŁODZIEŻY W RAMACH KAMPANII NIE UCIEKAJ: Konkurs został przeprowadzony w szkołach licealnych, w klasach o profilu policyjnym. Ponad 40 uczniów napisało reportaż na temat ucieczki nastolatków z domu pt.  „Droga bez powrotu”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem ucieczek z domu, rozwijanie empatii, informowanie o niebezpieczeństwach wiążących się z ucieczkami,  a także o alternatywnych sposobach radzenia sobie z problemami. Pragniemy zachęcić licealistów – przyszłych policjantów do refleksji nad tematem ucieczek z domu, spojrzenia na sytuację ucieczki z wielu perspektyw: młodego człowieka, który uciekł, jego bliskich, otoczenia społecznego.  Chcemy rozwijać wyobraźnię i wrażliwość młodych autorów oraz zachęcić ich do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej. Trzy pierwsze miejsca będą nagrodzone nagrodami rzeczowymi.

***

Więcej informacji na temat zaginionych osób i informacji, które mogą pomóc je odnaleźć znajduje się na stronach Fundacji ITAKA – http://zaginieni.pl

Informacje o tym jak uchronić dziecko przed zaginięciem są dostępne na stronie prowadzonej przez Fundację ITAKA www.opiekujsiedzieckiem.pl

Informacje o programie nie uciekaj:  http://www.nieuciekaj.pl/

 

***

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją w Polsce całościowo zajmującą się problemem zaginięć. Nie tylko pomaga w poszukiwaniach, ale też wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści ITAKI udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Każdego roku Fundacja prowadzi ok. 1400 spraw. W Warszawie Fundacja prowadzi Punkt Wsparcia Bezpośredniego oraz grupę wsparcia. ,  Grupy wsparcia funkcjonują również w Gdańsku i w Katowicach. Oprócz działań poszukiwawczych i wspierających ITAKA prowadzi programy profilaktyczne mające na celu zmniejszenie liczby zaginięć: program „Nie uciekaj”, kierowany do nastolatków, program „Opiekuj się dzieckiem” skierowany do rodziców, kampanię „Bezpieczna Praca” adresowaną do osób planujących wyjazd do pracy za granicę oraz „Stop depresji” dla osób borykających się z tą chorobą.

Kontakt dla prasy: 

 

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych,

Irena Musiałkiewicz: irena.musialkiewicz@zaginieni.pl

Tel. (22) 620 16 10

Wróć