MENU
Wróć

25 maja – Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

mddz_logoW Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony już po raz dziewiąty. Co roku 25 maja Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych stara się zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zaginięć małych dzieci, a także przez mówienie o tym problemie, okazać solidarności z rodzinami, dla których ten dzień jest najważniejszym dniem w roku. Od lat symbolem Dnia Dziecka Zaginionego jest niezapominajka.

Tego dnia pracownicy i wolontariusze Fundacji wezmą udział w piknikach organizowanych na terenie Warszawy i okolic i będą rozdawać dzieciom specjalne opaski na rękę, na których można wpisać dane kontaktowe opiekuna. Tworzywo z którego są wykonane opaski uniemożliwiają dziecku samodzielne zdjęcie jej z rączki.

Aktualnie Fundacja ITAKA poszukuje 53 dzieci, które miały mniej niż 15 lat w momencie zaginięcia. Niektóre z zaginięć miały miejsce przed wieloma laty i w tych przypadkach zostały wykonane progresje wiekowe, które pozwalają nam na symulacji wizerunku zaginionego jako osoby dorosłej.

Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas, pierwsze godziny po zaginięciu. W Polsce od 2011r. trwają prace nad wdrożeniem i uruchomieniem systemu Child Alert, który ma za zadanie natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów, takich jak radio, TV, media internetowe, telefony komórkowe i wszelkie ekrany reklamy zewnętrznej. System uruchamiany jest w sytuacji, gdy istnieje uzasadniona obawa, że życie dziecka jest zagrożone.

Pragniemy także zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci, a także na to, że wielu z tych sytuacji można było uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad takich, jak:

  • niepozostawianie dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej
  • niepozostawianie dziecka do lat 7 samego na podwórku
  • dziecko powinno znać zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej
  • dziecko powinno znać najwcześniej jak to możliwe swoje nazwisko i adres
  • to my, rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci i to my powinniśmy ich pilnować.

Fundacja ITAKA od 2009 r. prowadzi numer 116 000 Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Całodobowy bezpłatny numer skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, a także do nastolatków przebywających na ucieczkach i osób mających informacje na temat zaginionych dzieci. Przy telefonie 116 000 pracują specjaliści ITAKI, poszukują zaginionych dzieci: zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują i przekazują policji. Psycholodzy i prawnicy dyżurujący przy telefonie 116 000 wspierają rodziny zaginionych dzieci. Telefon jest bezpłatny i działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Wróć