MENU
Wróć

AMBER Alert w Europie w 2018 r.

W 2018 r. AMBER Alert – międzynarodowy system alarmowy służący do udostępniania fotografii zaginionych dzieci – został uruchomiony na terenie Europy 26 razy. 97% przypadków wykorzystania systemu zakończyło się pozytywnie. W Holandii znaleziono 6 miesięczną dziewczynkę, zaś w Luksemburgu, gdzie alarm uruchomiono po raz pierwszy w historii tego kraju, udało się odnaleźć 7-letniego chłopca.

AMBER Alert ogłaszany jest jedynie w najtrudniejszych przypadkach. Policja uruchamia system jedynie wtedy, kiedy bezpośrednio zagrożone jest życie lub zdrowie uprowadzonego dziecka oraz istnieje szansa, że upublicznienie jego wizerunku przyczyni się do szybkiego odnalezienia.

Header-stats-2018-1-1024x512

Skuteczne działania międzynarodowe: Holandia

W Holandii doszło do porwania 6-miesięcznego dziecka. Sprawczynią była biologiczna matka, która uprowadziła syna z państwowego ośrodka opieki. Z uwagi na bliskość granicy, AMBER Alert został uruchomiony zarówno na terenie Holandii, Niemiec, jak i Belgii. Dzięki działaniu systemu, uważny obywatel zauważył poszukiwaną niedaleko granicy Niemiec i poinformował policję. Dziecko zostało szybko odnalezione przez służby – całe i zdrowe.

Pierwszy AMBER Alert w historii Luksemburga

W lipcu 2018 r. uruchomiono pierwszy AMBER Alert w historii Luksemburga, po brutalnym uprowadzeniu 7-letniego chłopca. Dziecko zostało zabrane sprzed szkoły przez ojca, uznawanego za niebezpiecznego przestępcę. Wizerunek chłopca został upubliczniony w krajowych mediach, na bilbordach oraz na znakach przy autostradach i głównych drogach. W tym samym czasie uruchomiono europejski nakaz aresztowania za ojcem chłopca. Tego samego dnia ojciec i syn zostali odnalezieni przez policję w przygranicznej miejscowości we Francji. Dziecko szczęśliwie wróciło do matki, zaś ojciec został aresztowany przez francuską policję i odesłany do kraju wraz z przedstawionymi mu zarzutami kryminalnymi.

AMBER Alert w Polsce

W Polsce system pod nazwą Child Alert działa od 2013 r. Do tej pory uruchomiany był 2 razy. W celu obsługi zdarzeń objętych systemem działa dodatkowy ogólnopolski numer alarmowy 995, pod którym można przekazywać wszelkie informacje dotyczące zaginionego dziecka.

2018_Year_infographic_AAEU-1024x576

Wróć