MENU
Wróć

Bezpieczne wakacje, czyli o czym pamiętać, żeby nie zgubić dziecka?

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach – podstawowe zasady

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Podtrzymuj szczere relacje z dzieckiem, oparte na wzajemnym zaufaniu. W ten sposób zachęcisz je do dzielenia się z tobą swoimi pragnieniami, problemami i wyzwaniami. Stwórz pozytywną przestrzeń do wyrażania takich emocji jak wstyd, złość czy lęk. Aktywnie słuchaj, doceniaj otwartość dziecka, szczególnie jeśli dzieli się swoimi trudnościami. Jeżeli dziecko będzie w stanie otwarcie się komunikować, zwiększy się też szansa na to, że będzie dzielić się z tobą również tym, gdzie i z kim przebywa.

2. Ufaj swojemu dziecku i naucz je ufać sobie

Intuicja to naturalny sygnał, że coś się dzieje nie tak. Niepokój, motyle w brzuchu, skurcz żołądka – w ten sposób nasz organizm wysyła komunikaty o zbliżającym się zagrożeniu. Naucz swoje dziecko odczuwać takie sygnały. To co podpowiada nam organizm jest ważne. Dla dzieci może być to znak, że powinny zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej. Wytłumaczmy im, że stawianie granic jest w porządku. Ciało dziecka należy tylko do niego. Ma ono prawo wycofać się z każdej sytuacji, która wywołuje w nim poczucie zagrożenia.

3. Naucz swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa

Wytłumacz dziecku, co zrobić w sytuacji zaginięcia. Miej pewność, że wie jak brzmi jego pełne imię i nazwisko, zna swój adres i numer telefonu do rodziców. Dobrym pomysłem jest również nauczenie dziecka numeru telefonu 116 000 (Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka). W przypadku bardzo małych dzieci, warto zapisać wspomniane dane na kartce, którą dziecko będzie mieć ze sobą (polecamy opaskę na rękę, którą można zamówić w sklepie Fundacji ITAKA: http://www.zaginieni.pl/opaski-bezpieczne-wakacje/). Dziecko powinno wiedzieć, że w sytuacji zaginięcia może zwrócić się o pomoc do dorosłych (np. do służb mundurowych).

4. Ustal zasady przed wyjściem w nowe miejsce

Wspólny wyjazd w nowe miejsce może być stresujący dla całej rodziny. Przed wyjazdem ustal zasady dotyczące poruszania się w nowym miejscu (np. miejsca zbiórki, godziny wychodzenia, numery telefonów).

5. Zapamiętaj numer 116 000

Numer 116 000 działa obecnie w 32 krajach w całej Europie. Pod tym numerem telefonu otrzymasz wsparcie psychologiczne, jak i wszystkie wskazówki, co zrobić w sytuacji zaginięcia dziecka. Numer jest dedykowany zarówno zaginionym dzieciom i nastolatkom, jak i ich rodzinom. Ten sam telefon obowiązuje w większości krajów europejskich.

6. Przed wyjazdem porozmawiaj z drugim rodzicem

Sezon wakacyjny to okres wzmożonych porwań rodzicielskich. W przypadku samodzielnego wyjazdu zagranicznego z dzieckiem zadbaj o pozwolenie od drugiego rodzica. Brak odpowiedniego dokumentu może spowodować wiele kłopotów, nawet jeśli posiadasz prawa rodzicielskie. Warto przed wyjazdem ustalić obowiązujący stan prawny w kraju docelowym.

7. Kolorowy ubiór ma znaczenie!

Kolorowe, świecące, rzucające się w oczy ubrania pozwalają łatwiej wyróżnić się z tłumu i odnaleźć dziecko w zatłoczonej przestrzeni. Charakterystyczny ubiór dorosłego pomoże również dziecku w odnalezieniu go.

8. Ustal znane wam dobrze miejsce zbiórki

Dobrym pomysłem jest ustalenie miejsca zbiórki na wypadek zgubienia się. Ważne jest również, aby ustalić z dzieckiem, czego nie powinno robić, oraz jak ma się zachować w sytuacji zaginięcia.

9. Miejcie plan działania na wypadek zaginięcia

Kiedy zaginie dziecko, udaj się w to miejsce, w którym ostatni raz je widziałeś. Młodsze dzieci mogą poruszać się w kierunku placów zabaw, balonów, wody, czy muzyki. Jeżeli wciąż nie możesz odnaleźć dziecka, koniecznie zadzwoń na numer 116 000 (Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka).

11. Wspieraj Fundację ITAKA i Missing Children Europe

W ubiegłym roku numer 116 000 zadzwonił 91 655 razy. Twoje wsparcie jest ważne, abyśmy mogli działać. Brak środków finansowych to największy problem, z jaki mierzą się organizacje społeczne, obsługujące telefony. Pomóż nam w poszukiwaniach zaginionych dzieci (Wspomóż Fundację: https://www.paypal.com/paypalme/fundacjaitaka)

.

Materiał został przygotowany we współpracy z Missing Children Europe.
Telefon 116 000 ws. Zaginionego Dziecka i Nastolatka przy Fundacji ITAKA działa dzięki wsparciu firmy Orange Polska.

Wróć