MENU
Wróć

E-book na temat ucieczek prezentem dla profesjonalistów z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W związku z nadchodzącym Dniem Edukacji Narodowej Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przygotowała e-book pt. „Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami”. Współautorem publikacji jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. E-book został objęty patronatem Portalu Librus oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej: www.nieuciekaj.pl.

„Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami” to jedna z niewielu publikacji, która w tak kompleksowy sposób podchodzi do tematyki ucieczek. E-book przygotowany został we współpracy ze specjalistami, którzy zawodowo zajmują się psychologicznym wspieraniem młodzieży, a także poszukiwaniem osób zaginionych. Takie podejście sprawiło, że na 60 stronach otrzymacie Państwo dużą dawkę praktycznej, psychologicznej wiedzy o zarówno o profilaktyce czy konsekwencjach ucieczek, jak i procedurach, które pomogą skutecznie działać zarówno w sytuacji ucieczki nastolatka. 

W publikacji rozprawiamy się również z mitami i stereotypami dotyczącymi ucieczek. Wielu dorosłych wciąż uznaje, że ucieczka to tylko młodzieńczy wybryk, dlatego tłumaczymy, że w rzeczywistości jest sytuacją zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu młodego człowieka. Wyjaśniamy co może pchnąć młodego człowieka do tak desperackiego kroku i uczulamy, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że dziecko planuje ucieczkę. 

– Jako Fundacja wierzymy, że dzięki lepszemu zrozumieniu natury ucieczek, będziemy w stanie skutecznie im zapobiegać i dbać o bezpieczeństwo oraz dobrostan dzieci. Naszą publikację kierujemy zarówno do osób zawodowo zajmujących się opieką i edukacją dzieci: nauczycieli, pedagogów, osób pracujących w ośrodkach wychowawczych, jak i rodziców czy opiekunów. Mamy nadzieję, że będzie ona cennym wsparciem w budowaniu relacji z nastolatkami – mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA. 

W tym roku uruchomiliśmy również zaktualizowaną wersję strony internetowej – www.nieuciekaj.pl. Treści tam opublikowane są skierowane zarówno do rodziców, opiekunów, nauczycieli jak i młodzieży. To element kampanii dotyczącej profilaktyki ucieczek dzieci i nastolatków z domów oraz różnego rodzaju ośrodków, zatytułowanej „Nie uciekaj!”, którą prowadzimy od 2003 roku. Strona to źródło merytorycznej wiedzy na temat zjawiska ucieczek oraz znaleźć numery linii pomocowych – w tym numer 116 000, czyli bezpłatny i całodobowy Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, który Fundacja ITAKA prowadzi od 2009 roku. Dyżurują przy nim specjaliści: eksperci ds. poszukiwań, psycholodzy oraz prawnicy, którzy udzielają pomocy, chociażby w formie porady lub wsparcia w poszukiwaniach.

Link bezpośrednio do e-booka https://nieuciekaj.pl/Ebook_Ucieczki_nastolatkow.pdf

Wróć