MENU
Wróć

Fundacja ITAKA na konferencji o zaginionych w Chorzowie

26 czerwca przedstawiciele Fundacji ITAKA wzięli udział w konferencji specjalistów pt. „Poszukiwanie osób zaginionych”, która odbyła się w Parku Śląskim w Chorzowie. Konferencja zorganizowana została w ramach Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na problem zaginięć, który dotyczy wszystkich grup społecznych, a w szczególności dzieci i seniorów. W okresie wakacyjnym odnotowuje się nieznaczny wzrost liczby zaginięć, których najwięcej występuje w Województwie śląskim.

Fundacja ITAKA była współorganizatorem konferencji. Prezes Fundacji Alicja Tomaszewska i wiceprezes Anna Jurkiewicz zaprezentowały działalność i historię Fundacji oraz wzięły udział w panelu dyskusyjnym z przedstawicielami sił porządkowych i przedstawicielami miasta.

IMG_0134

Wydarzenie było okazją do wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych służb i instytucji, które zajmują się tą tematyką m.in. policją, samorządem terytorialnym, szpitalami, organizacjami pozarządowymi, służbami mundurowymi. Poza wykładami i panelem dyskusyjnym zorganizowano także pokaz psów ratunkowych z Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej.

IMG_0162

Odbyła się też prezentacja specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego do poszukiwania osób zaginionych, prezentowanego przez Mobilne Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Na wyposażeniu specjalnego pojazdu policyjnego znajdują się m.in. dron, noktowizory, termowizory, trackery GPS, a także systemy map i system oświetlenia zewnętrznego. Wyposażenie umożliwia organizację i dowodzenie najtrudniejszymi akcjami poszukiwawczymi na terenie całego kraju. Wykorzystywanie Centrum do policyjnych akcji poszukiwawczych było jednym z głównych tematów chorzowskiej konferencji na temat poszukiwania osób zaginionych.

IMG_0102

Organizatorzy konferencji:
Miasto Chorzów,
Centrum Integracji Międzypokoleniowej,
Komenda Miejska Policji w Chorzowie
Park Śląski
– Fundacja ITAKA.

Inicjatorem zorganizowania wydarzenia był Marek Wójcik, Poseł na Sejm RP. Urząd Miasta w Chorzowie reprezentował prezydent Andrzej Kotala, zastępca prezydenta ds. technicznych i rozwoju Marcin Michalik oraz pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła.

konfa_park_26_6_poszukiwanie

Wróć