MENU
Wróć

Fundacja ITAKA patronem Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie

Fundacja ITAKA po raz trzeci została patronem wydarzenia Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie. W tym roku środki, pozyskane przed speedrunnerów, zostaną przeznaczone na funkcjonowanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. 

GSPS (Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie) to organizowany dwa razy w roku maraton speedrunnerów streamowany w serwisie Twitch i wzorowany na takich eventach jak GDQ czy ESA. Ideą speedrunningu jest przechodzenie gier komputerowych w jak najkrótszym czasie. Podczas maratonów organizatorzy zbierają donacje, które w całości trafiają na konto beneficjentów. Środki z tegorocznej zbiórki Fundacja ITAKA przeznaczy na wsparcie, działajacego od ponad 20 lat, Antydepresyjnego Telefonu Zaufania.

Depresja to poważny problem społeczny. Zapaść na nią może każdy z nas – niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy wykształcenia. Mimo iż, z roku na rok, rośnie świadomość na temat tej choroby, to paradoksalnie wciąż pozostaje ona tematem tabu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że globalnie z powodu depresji cierpi ponad 350 milionów osób. A wg nieoficjalnych danych z tym schorzeniem może zmagać się nawet 1,5 miliona Polaków. Dodatkowo, WHO prognozuje że w ciagu kilku lat depresja może stać najczęściej występującą chorobą na świecie.

– Bardzo ważne jest, aby osoba w kryzysie psychicznym otrzymała fachowe wsparcie. A takiego bezpłatnego i anonimowego wsparcia udzielają nasi specjaliści dyżurujący na Antydepresyjnym Telefonie Zaufania. Dlatego bardzo cieszy nas każda inicjatywa wspierająca działania tej linii – mówi Izabela Jezierska-Świergiel, dyrektor działu PR i Fundraisingu Fundacji ITAKA.

Tym razem maraton speedrunnerów GSPS (Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie) odbędzie się w dniach 26 -29 sierpnia w budynku Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Wydarzenie, po półtorarocznej przerwie, zorganizowane zostanie w udziałem publiczności.

Zmagania graczy są transmitowane live, a w trakcie maratonu zbierane są środki na cele charytatywne. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o inicjatywie GSPS odsyłamy Was na: https://gsps.pl. Szczegółowe informacji znajdziecie też na serwerze Polish Speedrunners na Discordzie. Harmonogram wydarzenia: https://oengus.io/marathon/gsps2021/schedule

_____________________________

Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01 działa od ponad 20 lat. Specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i seksuolodzy udzielają wsparcia osobom w kryzysach psychicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 20:00.

Przez lata działalności zostały udzielone tysiące porad, średni czas rozmowy to 30 minut. Antydepresyjny Telefon Zaufania to jedyna linia pomocowa zapewniająca możliwość nieodpłatnego kontaktu przez telefon z lekarzem psychiatrą.

Więcej informacji dotyczących Antydepresyjnego Telefonu Zaufania można

znaleźć www.stopdepresji.pl.

Wróć