MENU
Wróć

Fundacja ITAKA z webinarami na Dzień Dziecka Zaginionego

Porwania rodzicielskie, ucieczki oraz niedostateczna opieka ze strony dorosłych – to najczęstsze przyczyny zaginięć osób poniżej 18. roku życia. I to właśnie tym kwestiom poświęcone będą trzy webinary, organizowane przez Fundację ITAKA z okazji tegorocznego Dnia Dziecka Zaginionego.  A ten przypada na 25 maja.

Goście każdego webinaru to profesjonaliści zajmujący się na co dzień tematyką porwań rodzicielskich, zaginięć oraz ucieczek. Będą nimi pracownicy Fundacji ITAKA – prawnicy, psychologowie, przedstawiciele Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz  Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Harmonogram webinarów jest następujący:

Webinar 1: Przyczyny zaginięć dzieci: porwania rodzicielskie – termin: 16 maja 2022 r. godz. 10:00

Czy porwaniom rodzicielskim można zapobiegać? O tym porozmawiamy z przedstawicielkami Centrum Wsparcia i Mediacji dla zagrożonych sytuacją porwania rodzicielskiego oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Podczas webinaru dowiesz się m.in.:

– czym jest porwanie rodzicielskie i co wiemy o tym zjawisku?

– jakie kroki prawne powinien podjąć rodzic, jeśli dziecko zostało uprowadzone przez drugiego rodzica?

– jak zapobiegać porwaniom rodzicielskim?

– jak porwanie rodzicielskie wygląda z perspektywy dziecka (aspekt psychologiczny)

– jak wygląda proces powrotu dziecka do stabilizacji psychicznej po takim wydarzeniu?

 

Webinar 2: Przyczyny zaginięć dzieci i nastolatków: ucieczki termin: 20 maja 2022 r. godz. 10:00

Bunt, problemy w domu, szykany ze strony rówieśników, a może niespełniona miłość? Przyczyn ucieczek jest wiele. Każdego roku, w UE odnotowuje się zaginięcia około ćwierć miliona dzieci. Największą grupę stanowią małoletni. Mylne postrzeganie uciekających dzieci i niezrozumienie ich zachowania, często prowadzą do konkluzji, że ucieczka to „poszukiwanie uwagi” lub „problem behawioralny”. Badania pokazują jednak, że ucieczka to przejaw i konsekwencja niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa. Sami uciekinierzy często określają ucieczkę jako próbę przesłania wiadomości, że coś złego dzieje się w ich życiu. Dlaczego wciąż postrzegamy ucieczki jako przejaw młodzieńczego buntu i jak możemy zmienić nasze, dorosłe myślenie o ucieczkach? Webinar zorganizowany w ramach działań Fundacji ITAKA związanych z Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, który przypada na 25 maja.

Podczas webinaru dowiesz się m.in.:

– jak kwestia ucieczek wygląda z perspektywy nastolatków

– jakie są najgroźniejsze stereotypy dotyczące ucieczek i nastoletnich uciekinierów

– czy można mówić o schematach ucieczek?

– w jaki sposób poszukiwani są nastoletni uciekinierzy?

– co mogą zrobić rodzice i bliscy nastolatka, by zapobiegać ucieczkom

 

Webinar 3: Przyczyny zaginięć dzieci i nastolatków: przyczyny i profilaktyka zaginięć małych dzieci, termin: 25 maja 2022 r. godz. 10:00

Małe dzieci mogą zaginąć, gdy zostaną pozostawione na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, może zgubić się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie. Czasami oddalą się od rodzica tylko na chwilę, bo ich wzrok przyciągnęło urocze zwierzątko albo sklepowa wystawa. W zdecydowanej większości przypadków to ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić pociechę przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci. W Dniu Dziecka Zaginionego przypominamy o profilaktyce zaginięć oraz podpowiadamy co zrobić, gdy zaginie dziecko.

Podczas webinaru dowiesz się m.in.:

– co zrobić, gdy ginie kilkuletnie dziecko? Jakie powinny być pierwsze czynności wykonane przez rodziców?

– jak zmieniała się skala zaginięć małych dzieci w Polsce na przestrzeni ostatnich lat?

– czy i w jaki sposób można przygotować dziecko na sytuację zaginięcia?

– jak uczyć dzieci rozpoznawać zagrożenie?

– czym jest system Child Alert i kiedy jest uruchamiany?

Szczegółowe informacje dotyczące zapisów na webinary znajdują się na profilu Fundacji na Facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaItaka

Webinary są realizowane w ramach projektu „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci” zleconego przez MSWiA, z którego finansowany jest Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000 Fundacji ITAKA.

Wróć