MENU
Wróć

Fundacja ITAKA z webinarami o ucieczkach nastolatków

„Ucieczki nastolatków – zrozumieć problem” – to tytuł webinarów, jakie Fundacja ITAKA zorganizowała dla nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Webinary odbyły się 27 i 29 września jako część projektu RADAR (Running Away: Drivers, Awareness, Responses). Webinary poprowadziły: Agata Kalinowska i Aleksandra Inatowicz – Łubiańska, psycholożki współpracujące z Fundacją ITAKA. 

Szacuje się, że rocznie z domu ucieka nawet kilka tysięcy małoletnich. Ucieczki to problem kompleksowy – mocno dotykający zarówno nastolatka, jak i jego najbliższych. Celem webinarów było więc przybliżenie tematyki ucieczek zarówno z perspektyw uciekających nastolatków, jak i ich rodzin. Omówione zostały najczęstsze przyczyny tego zjawiska. Ponadto, prowadzące opowiedziały, jak od strony psychologicznej wygląda ucieczka oczami małoletnich. Poruszyły także tematykę zagrożeń, na jakie mogą być narażeni małoletni uciekinierzy. Podpowiedziały, gdzie opiekunowie i nastolatki mogą szukać pomocy i wsparcia. Przedstawiły skuteczne metody wsparcia  najbliższych – zarówno od strony psychologicznej, jak i formalnej.

Webinary były organizowane w ramach projektu RADAR (Running Away: Drivers, Awareness, Responses). Jego realizacją, na zlecenie Komisji Europejskiej, zajmuje się konsorcjum organizacji pozarządowych pod kierownictwem organizacji Missing Children Europe (MCE) we współpracy z Uniwersytetem w Liège. Jego celem jest m.in. podnoszenie świadomości i szerzenie wiedzy o najlepszych sposobach wykrywania, zapobiegania i reagowania na ucieczki nastolatków z naciskiem na zapewnienie wsparcia każdemu dziecku przed i po ucieczce z nastawieniem na ich pozytywne relacje z dorosłymi.

Wiedza przekazana podczas webinarów z pewnością pozwoli profesjonalistom nie tylko lepiej zrozumieć sam problem ucieczek, ale również wesprze w wykonywaniu obowiązków, jeśli będą mieć do czynienia z ucieczką małoletniego.

Wróć