MENU
Wróć

Historia zaginionej inspiracją do filmu

Film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej będzie miał swoją uroczystą premierę na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes podczas prestiżowej sesji Tydzień Krytyki Filmowej.

Agnieszka Smoczyńska znana jest polskiej publiczności głównie z uwielbianego przez widzów filmu „Córki dancingu” (2015 r.). Tydzień Krytyki Filmowej to prestiżowy przegląd filmów, podczas którego prezentowano prace wielu gwiazd światowego kina m.in. François Ozona, Bernardo Bertulucciego, Alejandro González Iñárritu.

Fot. Kuba Kijowski, md4.eu
Fot. Kuba Kijowski, md4.eu

Najnowszy film Smoczyńskiej to opowieść o Alicji, która całkowicie straciła pamięć – cierpi na fugę dysocjacyjną. Gdy po dwóch latach bohaterka wraca do swojej rodziny, musi na nowo poznawać ludzi, których nie pamięta. Fuga dysocjacyjna dotyka ludzi, którzy przytłoczeni przez rzeczywistość nagle stają pod ścianą. Mózg i psychika odcinają się od wszystkiego co znają do tej pory. Ludzie cierpiący na fugę nagle mogą odnaleźć się na ławce w parku nie wiedząc kim są i co robili do tej pory. Podobna sytuacja odwzorowana jest w filmie. Powrót do poprzedniego życia bohaterki jest niezwykle trudny, bowiem Alicją nie targają żadne emocje. Aby zmierzyć się z teraźniejszością musi najpierw skonfrontować się przeszłością.

Fot. Kuba Kijowski, MD4.eu
Fot. Kuba Kijowski, MD4.eu

Jeszcze przed rozpoczęciem prac nad filmem ekipa Smoczyńskiej zgłosiła się do Fundacji ITAKA, która pomaga osobom zaginionym i ich rodzinom. Staraliśmy się pomóc producentom filmu, aby pokazać historię w sposób jak najbardziej realny. W swojej codziennej działalności specjaliści fundacji spotykają się z podobnymi historiami. Jedna z nich była inspiracją dla twórców scenariusza filmu. Film „Fuga” to produkcja polsko-czesko-szwedzka. Twórcą scenariusza jest Gabriela Muskała, która wciela się także w główną bohaterkę. Nieznana jest jeszcze polska data premiery.

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta filmu MD4.eu

Oficjalny trailer filmu:

Wróć