MENU
Wróć

Konferencja Fundacji ITAKA pt. „Zaginięcia dzieci i młodzieży. Analiza przyczyn, przypadków oraz metod poszukiwań i pracy z osobami poniżej 18 r.ż.”.

19 października 2023 r. Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zorganizowała konferencję pt. „Zaginięcia dzieci i młodzieży. Analiza przyczyn, przypadków oraz metod poszukiwań i pracy z osobami poniżej 18 r.ż.”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. 

Konferencję otworzyła Izabela Jezierska-Świergiel Wiceprezes Zarządu Fundacji ITAKA, Dyrektor Działu PR i Fundraisingu, która powitała zgromadzonych gości oraz zapowiedziała ekspertów biorących czynny udział w konferencji. 

Pierwsza część poświęcona była projektowi realizowanemu przez Fundację ITAKA.Otwierające prelekcje dotyczyły analizy polskiego systemu prawa karnego pod kątem zaginięć dzieci oraz kampanii zrealizowanej przez Fundację kampanii na temat fake newsów i walki z dezinformacją na temat zaginięć.

Pozostała część konferencji została podzielona na trzy tematyczne panele, które są ściśle związane z najczęstszymi przyczynami zaginięć osób poniżej 18 r.ż. Pierwszy z nich zatytułowany „Porozmawiajmy o dzieciach” otworzyła dr Agnieszka Haś – biegła z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wykładem dotyczącym śmierci dziecka na skutek przemocy domowej a zgłoszeniem zaginięcia. Następnie prelekcję na temat skali zjawiska zaginięć osób małoletnich w Polsce oraz związanych z tym działaniach poszukiwawczych podejmowanych przez Policję wygłosiła mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Panel zakończyła psycholożka i seksuolożka z Fundacji ITAKA – Aneta Bańkowska, analizując zaginięcie z perspektywy dziecka i tłumacząc, jak uchronić je przed traumą. 

Drugi panel zatytułowany „Porozmawiajmy o porwaniach rodzicielskich” rozpoczęła adw. Agnieszka Swaczyna z Kancelarii Adwokackiej Swaczyna Łabuz-Weiss, która mówiła o izolacji dziecka od rodziny z perspektywy adwokata rodzinnego. Jako druga głos na temat problematyki porwań rodzicielskich w świetle Konwencji haskiej z 25 października 1980 r. zabrała sędzia Ewa Grzenkowska. Następnie wystąpiła Prezes Komitetu Ochrony Praw Dziecka Mirosława Kątna, która opowiedziała o dobru dziecka w trakcie rozstania rodzicielskiego. 

W ostatniej części zatytułowanej „Porozmawiajmy o nastolatkach” wystąpił dr Tomasza Rajtar – biegły z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który przedstawił zagadnienie opiniowania psychologicznego w sprawach samobójstw nastolatków. Natomiast na końcu usłyszeliśmy Natalię Dziąg streetworkerka i specjalistę ds. pracy z osobami w kryzysie Centrum Służby Rodzinie, która poświęciła swoją prelekcję tematowi pracy z młodzieżą w ich przestrzeniach wolnoczasowych, jako narzędziu redukcji zachowań ryzykownych. 

Konferencja odbyła się w Centrum Konferencyjnym Zielna na ulicy Zielna 37 w Warszawie i miała charakter otwarty – wśród osób, które wzięły w niej udział byli m.in.: funkcjonariusze policji, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni, psycholodzy. 

Wydarzenie było realizowane z dotacji Missing Children Europe finansowanej z Funduszy Unii Europejskiej. 

 

Wróć