Konferencja z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom w PAP
11 wrz 2018
7 września b.r. Sulimir Szumielewicz koordynator Centrum Wsparcia, projektu realizowanego przez Fundację ITAKA, wziął udział w konferencji specjalistów w PAP z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.
Nie ma jednej przyczyny samobójstwa, takim śmierciom można zapobiegać, a w kryzysie psychicznym mogą pomóc proste słowa drugiego człowieka. – Samobójstwa to problem globalny. Rocznie 800 tysięcy ludzi na świecie ginie z powodu targnięcia się na swoje życie. Co roku miliony ludzi cierpią z powodu samobójczej śmierci kogoś bliskiego – mówił dr Krzysztof Ostaszewski, pedagog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach drogowych. Zgodnie z najnowszymi statystykami Komendy Głównej Policji w 2017 roku życie odebrało sobie 5276 osób (w wypadkach zginęło 2831 osób). W ubiegłym roku co 47 minut dochodziło do zamachu samobójczego (łącznie odnotowano ponad 11 tysięcy prób samobójczych i samobójstw).
Jednak zarówno dokonanych samobójstw, jak i prób samobójczych, jest znacznie więcej. Szacuje się, że liczba prób samobójczych w populacji osób dorosłych jest ponad 20-krotnie wyższa niż samobójstw, podczas gdy w populacji nastolatków – stu- a nawet dwustukrotnie wyższa. W przypadku nastolatków, co piąta śmierć następuje właśnie w wyniku samobójstwa. W grupie osób dorosłych samobójstwa stanowią 1,2 proc. ogółu zgonów; przeważają tu mężczyźni, najczęściej z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym.- Policja rejestruje tylko zdarzenia zgłoszone. Bardzo wiele dzieci trafia po próbach samobójczych na oddziały intensywnej terapii i wypadają ze statystyki, bo nie są często zgłaszane do rejestru prób samobójczych i samobójstw – mówiła prof. Agnieszka Gmitrowicz, psychiatra kierująca I Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jak pomóc osobie, która jest w kryzysie psychicznym. Eksperci podkreślają, że każdy może doświadczyć kryzysu psychicznego i każdy może pomóc osobie cierpiącej.- Samobójstwo to proces i można pomóc na każdym etapie. Myśli samobójcze mogą się wygasić pod wpływem wsparcia. To mogą być czasem proste słowa, jak na przykład: „Jestem przy tobie” – podkreśliła prof. Gmitrowicz.
Czasem potrzebna jest pomoc specjalistyczna i wtedy pierwszym kontaktem może być telefon do instytucji zajmującej się takimi problemami, jak na przykład działające przez całą dobę Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, dostępne pod numerem telefonu 800 70 22 22. Z Centrum Wsparcia można jednak kontaktować się nie tylko telefonicznie, lecz również za pomocą e-maila i przez czat, za pośrednictwem strony internetowej: liniawsparcia.pl.- Warto być uważnym na to, co mówią nasi bliscy, jak i na nagłą zmianę ich zachowania. Nie należy lekceważyć słów o tym, że ktoś nie chce już żyć. Nie należy bać się pytań o myśli samobójcze, które mogą pojawić się np. w momencie, kiedy ktoś czuje, że obecnie przerastają go jego problemy lub też gdy wynikają one z choroby. To znak, że trzeba jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zdarza się, że osoby doświadczające problemów natury psychicznej wstydzą się zwrócić do specjalisty psychologa czy lekarza psychiatry. Bywa też, że ich bliscy boją się albo nie potrafią zareagować. Ale tak naprawdę powodem do wstydu jest niezwracanie się o pomoc w momencie, kiedy wsparcie psychologiczne i konsultacja psychiatryczna są potrzebne i dostępne. To tak jakby np. chodzić z zapaleniem płuc czy ze złamaną nogą i nie zgłosić się do przychodni albo w nagłym wypadku nie udać się na szpitalną izbę przyjęć – podkreślił Sulimir Szumielewicz, psycholog i koordynator Centrum Wsparcia.
W konferencji wzięły też udział przedstawicielki telefonu 112. Dzięki prowadzonym rozmowom operatorzy numerów alarmowych codziennie ratują zdrowie i nierzadko ratują życie. Od początku tego roku do końca lipca na numer 112 wpłynęło 24 336 zgłoszeń dotyczących prób samobójczych – to oznacza, że średnio do każdego Centrum Powiadamia Ratunkowego trafia 7-8 takich zgłoszeń dziennie. Co roku liczba ta wzrasta – powiedziała Natalia Bielak.
Klip kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, organizowanej z okazji 10.09 – Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.