MENU
Wróć

Listopad miesiącem konferencji

Listopad jest corocznie miesiącem, w którym podsumowujemy współpracę zagraniczną. Wtedy też
spotykamy się z organizacjami partnerskimi.

W dniach 6-7 listopada Prezes Fundacji ITAKA Alicja Tomaszewska uczestniczyła w Brukseli w Zgromadzeniu Ogólnym Missing Children Europe, organizacji która zrzesza krajowych operatorów linii 116 oraz inne organizacje pozarządowe, zajmujące się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

Podczas konferencji został wybrany nowy skład zarządu. W jego skład weszli: Piji Protopsaltis (Smile of the Child), Coşkun Cörüz (International Child Abduction Centre), Sheila Donovan (ANAR) i Stefano Ficorilli (Telefono Azzurro). Heidi De Pauw (Child Focus) została ponownie wybrana na stanowisko Wiceprezydenta organizacji, zaś do Sekretariatu Generalnego weszła Aagje Ieven. Podczas spotkania omówiono strategię przyjmowania nowych członków oraz założenia dotyczące komunikacji. Drugi dzień spotkania poświęcony był współpracy wielostronnej. Poruszono m.in. temat Memorandum Unii Europejskiej w sprawie polityki praw dziecka. Omówiono również budżet i plan organizacji na 2019 rok.

W dniach 26-29 listopada Alicja Tomaszewska wzięła również udział w zorganizowanej w Kordobie (Hiszpania) 10. konferencji sieci organizacji Global Missing Children Network. Dla uczestników wydarzenia przygotowano warsztaty zorganizowane przez policję i ministerstwo sprawiedliwości Hiszpanii o zaginięciach dzieci, wykorzystywaniu seksualnym i współpracy z organizacjami pozarządowymi. NGO-sy mogły przedstawić swoje sukcesy i trudności związane z tzw. uprowadzeniami rodzicielskimi oraz handlem ludźmi. Następnie przedstawiono nowe narzędzie informatyczne GMCNgine, mające działać podobnie jak system Child Alert. Jest to platforma komunikacji służąca do rozpowszechniania alertów o zaginionych dzieciach i nastolatkach. Organizacje zrzeszone w GMCN mają się zastanowić, czy i jak w najbliższej przyszłości wykorzystywać to narzędzie.

Wróć