MENU
Wróć

„Mały Książę – Poszukiwacz” – szkolenie i integracja pracowników i wolontariuszy Fundacji ITAKA 2015 i Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Kęty.

„Mały Książę – Poszukiwacz” to już trzecia edycja szkolenia organizowanego przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty w dniach 14-16 sierpnia 2015 dla pracowników 

i wolontariuszy Fundacji Itaka w Kętach (woj. małopolskie). Wyjazd został zorganizowany
w ramach projektu „Monitoring działań policji w poszukiwaniach zaginionych na terenie otwartym” finansowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Ze strony Fundacji ITAKA w szkoleniu wzięło udział 18 osób. Formuła spotkania oparta była na koncepcji podróży Małego Księcia po planetach: Turysty, Demencji, Depresji, Dziecka
i Nastolatka, a jego podstawowym celem było zdobycie dodatkowej wiedzy i doświadczenia
na temat poszukiwań w terenie.

Swoją weekendową podróż po planetach rozpoczęliśmy szkoleniem zapoznawczym  z mapą topograficzną, niezwykle skomplikowanym obrazem, do czytania którego niezbędny jest kompas. Był to pierwszy z kilku kolejnych etapów szkolenia, którego celem było zapoznanie nas z technikami i metodami poszukiwawczymi wykorzystywanymi przez grupę poszukiwawczo-ratowniczą.

Tuż przed północą, kiedy przeszliśmy już pierwszą część szkolenia z metod czytania mapy topograficznej, zajęliśmy się realizacją zadań praktycznych – wykorzystaniem swoich nowo zdobytych umiejętności w terenie. Ciężka praca i brak snu zostały nagrodzone możliwością podziwiania wschodu słońca ze szczytu Babiej Góry.

Niedziela miała już bardziej integracyjny charakter, głównie z uwagi na duże zmęczenie uczestników. Na zakończenie organizatorzy zaproponowali spływ kajakowy Wisłą na trasie Spytkowice – Brzeźnica.

Weekend był bardzo intensywny i wróciliśmy jak zwykle bogatsi o wiele nowych doświadczeń związanych z poszukiwaniami w terenie, które ułatwiają nam zrozumienie metod poszukiwawczych i podnoszą jakoś naszej pracy.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem nie tylko metod pracy Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Kęty, ale także wysiłku i zaangażowania, które grupa włożyła w zorganizowanie całego spotkania. Bardzo dziękujemy za przekazanie nam tak trudnej i cennej wiedzy w tak atrakcyjny sposób!!!

 

Plansza loga Obywatele dla demokracji

Wróć