MENU
Wróć

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego na rynku w Krakowie

25 Maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. W tym dniu Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przypomina, że wielu zaginięć dzieci można uniknąć. W ramach działań profilaktycznych oraz pamięci o zaginionych dzieciach Fundacja organizuje wydarzenia towarzyszące obchodom tego dnia.

W dniu 24 maja (niedziela) między godziną 13:00 a 16:00, na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Fundację ITAKA oraz wolontariusza ITAKI – p. Stanisława Dworaka, wraz z wkładem uczestników forum GP24. Event ma związek z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego. Gościem na wydarzeniu był ratownik z Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz – Adam Truszkowski wraz z psem poszukiwawczo-ratowniczym Neo. Obecni byli też członkowie rodzin zaginionych osób, poszukiwanych przez policję i Fundację ITAKA.  Organizatorzy odpowiadali na pytania zainteresowanych, zarówno te dotyczące zapobiegania zaginięciom, jak i zachowania się w sytuacji samego zaginięcia. Rozmawialiśmy o programach profilaktycznych Fundacji („Opiekuj się dzieckiem” i „Nie uciekaj”) dotyczących dzieci i nastolatków. Specjalista z Grupy Ratownictwa Specjalnego przybliżał szczegóły poszukiwań zaginionych w terenie otwartym z użyciem psa. Na wydarzeniu obecne były lokalne media.

Wydarzenie poświęcono tematyce zaginięć dzieci. Wolontariusze Fundacji rozdawali zainteresowanym materiały promocyjne i broszury dotyczące zaginięć dzieci oraz zawierające przydatne informacje: jak zgłosić zaginięcie, jak Fundacja ITAKA poszukuje zaginionych, jaką pomoc oferuje. Zagraniczni goście obecni na Rynu otrzymywali materiały w języku angielskim. Rozdawane były specjalne opaski dla dzieci z numerem 116 000 – Telefonem w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, pod którym to numerem można otrzymać poradę oraz pomoc już w sytuacji zaginięcia.  Na numer ten mogą dzwonić rodzice zaginionych dzieci, nastolatki, które uciekły z domu oraz wszystkie inne osoby, które i mogą pomóc w odnalezieniu zaginionych.  Na opaskach znajduje się miejsce do wpisania numeru telefonu rodzica bądź opiekuna. Opaski mają wyrazisty pomarańczowy kolor i zrobione są z wodoodpornego plastiku, a zapięcie jest zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko nie mogło zdjąć opaski samodzielnie. W razie zagubienia pozwala ona na szybsze odnalezienia dziecka.

Cieszymy się z Państwa obecności i zainteresowania tematem zaginięć.

Wróć