MENU
Wróć

Nowe doświadczenia poszukiwawcze Fundacji ITAKA – Kęty 2013

W dniach 15 – 18 sierpnia 2013 r. pracownicy i wolontariusze Fundacji ITAKA wraz policjantami z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych działającym przy Komendzie Głównej Policji mieli przyjemność uczestniczyć w szkoleniu przygotowanym przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Tematem szkolenia były metody poszukiwawcze z wykorzystaniem psów ratowniczych oraz ratownictwo wysokościowe.

Podczas pobytu w Kętach mieliśmy możliwość wzięcia udziału w pozorowanej akcji ratowniczej z wykorzystaniem różnych metod badania obszaru. Po przeszkoleniu, zespół ITAKI poszukiwał zaginionych wykorzystując metody: tyraliery, szybkiej trójki poszukiwawczej i używając kamery termowizyjnej. Uczestnicy szkolenia na własnej skórze doświadczyli utrudnień jakie mogą spotkać ratownika – niesprzyjający teren, gruzowiska, gęsta roślinność i zmrok.

Mieliśmy też okazję zaznajomić się z metodami stosowanymi w ratownictwie wysokościowym. Na terenie opuszczonego budynku w Kozubniku mieliśmy możliwość przekonać się jak trudne i niebezpieczne może być ratowanie człowieka z szybu windowego, a także jakie emocje i strach budzi zjazd z budynku po linie zawieszonej na wysokości 50 metrów. Mieliśmy też okazję zapoznać się z codzienną pracę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach i towarzyszącymi jej niedogodnościami. Przygotowano dla nas szereg zadań, m.in.: bieg w pełnym umundurowaniu z butlą tlenową na wieżę.

Wyjazd był okazją dla wolontariuszy i pracowników Fundacji ITAKA do poznania w praktyce metod poszukiwawczych i trudności jakie wiążą się z pracą w terenie. Szkolenie na pewno przełoży się na dalszą współpracę oraz pełniejsze zrozumienie dla działań podejmowanych przez grupy poszukiwawczo- ratownicze.

Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować naszym gospodarzom Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty za ciepłe przyjęcie, ciekawe wyzwania praktyczne, przekazaną wiedzę oraz nieustające poczucie humoru, które pozwalało skutecznie przezwyciężać lęk i zmęczenie uczestników.

kety_2013_1 kety_2013_2 kety_2013_3 kety_2013_4

Zdjęcia z tego wydarzenia są dostępne na www.facebook.com/FundacjaItaka.

Wróć