MENU
Wróć

Porozumienie o współpracy pomiędzy GOPR-em a Fundacją ITAKA

26 listopada 2015 r., podczas tegorocznej eksperckiej konferencji dotyczącej poszukiwań osób zaginionych, Alicja Tomaszewska, Prezes Fundacji ITAKA podpisała w imieniu Fundacji porozumienie o współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, reprezentowanym przez Prezesa GOPR, Jana Łuszczewskiego i Naczelnika GOPR, Jacka Dębickiego.

Fundacja ITAKA od lat docenia pracę i poświęcenie ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i zawsze chętnie współpracuje z tą organizacją. Już w październiku 2012 r. podpisaliśmy porozumienie z Grupą Podhalańską GOPR-u. Przy okazji tej współpracy odkryliśmy, że wiedza psychologiczna ITAKI może wspierać praktykę GOPR-u. Okazało się, że określenie profilu osoby zaginionej jest bardzo przydatne w poszukiwaniach na terenie trudno dostępnym. Dwa ostatnie lata to, przede wszystkim, czas łączenia doświadczeń: wiedzy Fundacji ITAKA o funkcjonowaniu osób zaginionych i ich zachowaniach w zależności od stanu psychofizycznego i wiedzy GOPR-u w temacie planowania i prowadzenia akcji poszukiwawczej.

Mocą tegorocznego porozumienia pomiędzy Fundacją ITAKA a GOPRE-em została formalnie przypieczętowana i tak trwająca już od lat współpraca.

Treść porozumienia mówi m.in. o:

– organizacji szkoleń z zakresu profili psychologicznych osób zaginionych i kontaktu z rodziną zaginionego,

– konsultacji przy bieżących poszukiwaniach osób zaginionych,

– wspólnych analizach sytuacji osób zaginionych,

– pracy na rzecz poprawy poszukiwań w Polsce.

GOPR działa nieprzerwanie od 1952r. Ratownicy GOPR udzielają pomocy, prowadzą akcje ratunkowe i poszukują osób zaginionych w terenach górskich. Obecnie GOPR tworzy 7 grup regionalnych. Wszystkim grupom dziękujemy za udział w projekcie „Monitoring działań Policji w poszukiwaniach zaginionych na terenie otwartym”. Zaangażowanie grup jest dla nas najlepszym dowodem wspólnego celu naszych organizacji.

GOPR_Porozumienie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 4

Wróć