MENU
Wróć

Przedstawiciele ITAKI na konferencji RPO

17 czerwca przedstawiciele Fundacji ITAKA wzięli udział w konferencji na temat „Standardów pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców”. Gospodarzem spotkania był Rzecznik Praw Obywatelskich.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele forum organizacji pozarządowych, które przygotowały poradnik dla rodziców i profesjonalistów, zaangażowanych w pracę na rzecz dzieci. Spotkanie otworzyła zastępczyni RPO dr Hanna Machińska, w wydarzeniu wziął także udział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

IMG_2319

W Polsce rozpada się mniej więcej co trzecie małżeństwo. Najwięcej rozwodów jest w miastach, gdzie co drugie małżeństwo kończy się rozstaniem. Łącznie w całym kraju daje to ok. 65 tysięcy rozwodów. Konflikt rodziców zawsze obciąża emocjonalnie dziecko. Sposób, w jaki rodzice się rozstają wpływa negatywnie na jego przeżycia i rozwój. Dziecko bardzo często staje się „kartą przetargową”, w potyczce pomiędzy rodzicami. Bardzo często jest zabierane i przetrzymywane siłą bez woli i wiedzy drugiego. Od lat jednym z głównych działań Fundacji ITAKA jest profilaktyka podobnych zjawisk, określanych mianem porwań rodzicielskich oraz angażowanie się w działania na rzecz dobra dziecka.

Niestety, mimo wagi problemu, do tej pory nie udało się opracowano spójnego modelu działania w sytuacji rozstania rodziców. Dlatego też forum organizacji pozarządowych, zajmujące się pomocą dziecku, którego rodzice decydują się rozstać, wypracowało standardy, które wszystkim zainteresowanym pozwolą lepiej zadbać o dobro małoletniego.

20190617_121631

W debacie na ten temat wzięli udział specjaliści-praktycy, na co dzień pracujący z dziećmi: sędzia Dorota Trautman, kurator sądowy Sławomir Rączkowski, adw. Katarzyna Lauritsen, specjalizująca się w prawie rodzinnym, Marzena Kierzkowska, dyrektorka przedszkola oraz Anna Beresz, psychoterapeutka.

Zastępczyni RPO Hanna Machińska podziękowała autorom „standardów” za dotychczasową pracę. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych zapowiedzieli kontynuację pracy na rzecz poprawy sytuacji dziecka w sytuacji rozstania rodziców.

IMG_2324

Pełen tekst dokumentu
Oficjalna strona projektu
Bajka o dziecku w sytuacji rozstania rodziców. Materiał edukacyjny przygotowany przez BRPO

Wróć