MENU
Wróć

Rozpoczęliśmy projekt: „Monitoring działań policji w poszukiwaniach zaginionych na otwartym terenie”

Projekt „Monitoring działań policji w poszukiwaniach zaginionych na otwartym terenie”

Fundacja ITAKA w partnerstwie z Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty rozpoczyna realizację nowego projektu w ramach programu Obywatele dla Demokracji współfinasowanego z Funduszy EOG. Jego celem jest zwiększenie skuteczności poszukiwań terenowych dzieci, osób starszych i chorych.

Poszukiwania na otwartym terenie wymagają szybkiej reakcji i wypracowanych metod postępowania, aby zachować jak największe szanse na odnalezienie żywej osoby. W sytuacji zaginięcia tego rodzaju policjanci są zobowiązani do podjęcia odpowiednich czynności służących ustaleniu miejsca pobytu osoby według określonych zasad. Niestety z doświadczeń fundacji wynika, że wiele poszukiwań w terenie otwartym jest podejmowanych z opóźnieniem i przez to – mimo, że wymagają dużych nakładów finansowych i zaangażowania wielu osób – nie zawsze są efektywne. Dlatego ważne jest, aby w poszukiwania terenowe były szybko włączane specjalne grupy poszukiwawcze. W Polsce istnieje ok. 30 wykwalifikowanych organizacji poszukiwawczo-ratowniczych i ich liczba stale wzrasta, jednak ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany za sprawą braku odpowiednich procedur. Organizacje te są tworzone przy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej lub funkcjonują jako jednostki cywilne. W swojej pracy wykorzystują wyszkolone psy poszukiwawczo-ratownicze, które potrafią wyczuć zapach żywego człowieka, dlatego ważne jest aby poszukiwania były rozpoczynane nie później niż 3 doby od zaginięcia.

W ramach nowego projektu Fundacji ITAKA zostanie zbadany sposób funkcjonowania i zadysponowania organizacji poszukiwawczo-ratowniczych przez policję. Po zapoznaniu się z obecną sytuacją zostaną opracowane zasady współpracy z policją, które przyspieszą i usprawnią poszukiwania zaginionych na otwartym terenie.

Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji
www.ngofund.org.pl

Monitoring działań policji w poszukiwaniach zaginionych na otwartym terenie - baner

Wróć