MENU
Wróć

„SREBRNY ODCIEŃ DEPRESJI” – kampania antydepresyjna Fundacji ITAKA

„SREBRNY ODCIEŃ DEPRESJI” – depresja osób starszych. Kampania antydepresyjna Fundacji ITAKA.

Objawy depresji osób starszych mylone są bardzo często z problemami związanymi z podeszłym wiekiem osoby chorej. Smutek, wycofanie, zamknięcie w sobie, zaniki pamięci, kłopoty z orientacją w przestrzeni – to wcale nie muszą być naturalne objawy starości. To może być depresja.

W świadomości społeczeństwa depresja zarezerwowana jest dla osób młodszych, aktywnych zawodowo, które przerastają obowiązki rodzinne, niedosypiają, mają problemy. A jakie problemy może mieć osoba starsza?

Starość to:

  • w wersji optymistycznej: czas spokoju i odpoczynku, czas bez kłopotów, poświęcony sobie, swoim przyjemnościom i pasjom,
  • w wersji realistycznej – to czas przystosowywania się do zmian i trudności związanych z koniecznością modyfikacji dotychczasowego życia.

Zmiany dotyczą najważniejszych obszarów życia zawodowego, osobistego, rodzinnego, a trudności wynikają i pogłębione są przez pojawiające się coraz poważniejsze problemy zdrowotne, mniejszą sprawność fizyczną, kłopoty finansowe. W wieku podeszłym często występują choroby powodujące obniżenie nastroju i aktywności psychofizycznej. Choroby te działają także  depresjogennie: np. choroba Parkinsona, Alzheimera, cukrzyca, choroby nowotworowe. Coraz gorsze funkcjonowanie w sytuacjach życia codziennego wywołuje u osób starszych brak wiary w swoje możliwości. Pojawiają się obawy przed podejmowaniem nowych aktywności, poczucie zagubienia i wyobcowania. Połączone trudności natury społecznej, emocjonalnej i zdrowotnej stają się ciężarem zbyt trudnym do udźwignięcia. W związku z tym osoba w podeszłym wieku traci sens i cel dalszego życia. Choć trudno zaakceptować nam ten fakt, to osoby starsze także miewają myśli samobójcze i zdarza się, że porywają się na własne życie. A odchodzą po cichu, nie dając wcześniej żadnych sygnałów, że takie myśli pojawiają się w ich głowie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i szczególne zwrócenie uwagi na potrzeby naszych „starszych” bliskich, zanim będzie za późno.

Opisane wyżej objawy u ludzi w wieku podeszłym bywają błędnie traktowane jako naturalne dla procesu starzenia się. A przecież są to typowe objawy depresji, niezależnej od wieku. Symptomy depresji są łatwo zauważalne i dobrze widoczne w przypadku osób młodszych, umożliwiają prawidłową i szybką diagnozę oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. U osób powyżej 65 roku życia diagnoza jest utrudniona, bo maskują jej obraz współwystępujące inne schorzenia, zażywane leki lub stereotypowe myślenie o starości. Często sami chorzy ukrywają przed otoczeniem swoje problemy – ze wstydu, z obawy przed niezrozumieniem i odrzuceniem. Również przebieg leczenia jest bardziej skomplikowany, bo trudniej jest dobrać odpowiednie farmaceutyki w taki sposób, by nie wchodziły w interakcje z przyjmowanymi już lekami chorób somatycznych i nie powodowały dodatkowo obciążających działań ubocznych. Liczba osób starszych, cierpiących na depresję rośnie. Nie wolno tego lekceważyć.

Szybkie tempo zmian zachodzących w dzisiejszym świecie wzmaga niekorzystną sytuację ludzi w podeszłym wieku, coraz trudniej jest starzeć się pogodnie, trzeba zrobić wszystko, aby móc starzeć się GODNIE, bez zbędnego cierpienia, bez gorszego traktowania tylko i wyłącznie ze względu na wiek, bo przecież starość jest naturalnym i nieuchronnym etapem w życiu człowieka.

Bardzo ważne jest zapewnienie osobom starszym zarówno wsparcia psychicznego, społecznego jak i farmakologicznego. Istotnym aspektem jest również motywowanie do aktywności fizycznej – odpowiednio dobranej do stanu fizycznego i możliwości indywidualnych – która powoduje wydzielanie się w mózgu substancji wpływających na poprawę nastroju.

Fundacja ITAKA widząc rosnącą skalę tego problemu i potrzebę informowania o nim zarówno osoby starsze jak i osoby młodsze, które mają w swoim otoczeniu bliskich w podeszłym wieku, rozpoczęła kampanię informacyjną „Srebrny odcień depresji”.

W ramach kampanii w grudniu 2016 r. i styczniu 2017 r. Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 654  40 41 czynny będzie trzy razy w tygodniu:

PONIEDZIAŁEK:

11.00-14.00 – DYŻUR PSYCHOLOGA

17.00-20.00 – DYŻUR PSYCHIATRY

WTOREK

17.00-20.00 – DYŻUR PSYCHOLOGA

W ramach kampanii eksperci Fundacji ITAKA przygotowali folder, ulotki i plakaty informacyjne na temat depresji osób starszych, a także spot radiowy. Zapraszamy także do odwiedzenia strony www.stopdepresji.pl

materiały do pobrania:

Ulotka „Srebrny odcień depresji”

Folder „Srebrny odcień depresji”

Kampania „Srebrny odcień depresji” jest realizowana dzięki środkom przekazanym przez Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA, partnera Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA.

Kontakt dla prasy:

Izabela Jezierska-Świergiel

izabela.swiergiel@zaginieni.pl

Tel. 22 620 16 10

polpharma-logo

Wróć