MENU
Wróć

Tydzień Mediacji. Wsłuchujemy się w głos dzieci.

W dniach 12-18 października jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Mediacje wciąż nie są wystarczająco często stosowane w Europie. Badania wykonane przez Missing Children Europe jasno pokazują, że to właśnie mediacje są najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów między rodzicami. Fundacja ITAKA włącza się w kampanię #HearMeOut („Wysłuchaj mnie”). Wsłuchujemy się w głos najmłodszych. Apelujemy o to, aby w taki sposób rozwiązywać problemy rodziców, aby nie ucierpiały na tym dzieci.

W Europie, w której dziś nie istnieją granice, małżeństwa pomiędzy osobami z różnych krajów są niezwykle popularne. Stanowią one aż 15% wszystkich małżeństw. Niestety wciąż bardzo wysoki pozostaje również wskaźnik rozwodów. Często w wyniku konfliktu jeden z rodziców zabiera dziecko do innego kraju, uniemożliwiając drugiemu kontakt z nim. W całej Europie tzw. porwania rodzicielskie stanowią ok. 25% wszystkich zaginięć dzieci.

Pójście do sądu rodzinnego to wciąż główny sposób na rozwiązywanie problemów w małżeństwie. Dziecko pozostaje często narzędziem w walce rodziców o lepsze warunki rozwodu. Dlatego tak ważną instytucją są właśnie międzynarodowe mediacje. Bezstronni profesjonaliści pomagają obu stronom konfliktu w dojściu do kompromisu bez narażania dziecka na stres związany z procesem sądowym oraz z kontaktowaniem się z przedstawicielami państwa, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo mediacje są znacznie szybsze i tańsze od kosztownej batalii prawniczej.

Czy ten problem dotyczy też Ciebie?

Sprawdź gdzie w Polsce szukać pomocy

121444563_3405332759560824_9023586834386673606_o

Wróć