MENU
Wróć

Wystawa fotograficzna „Zaginieni”

Fundacja ITAKA na rzecz rodzin osób zaginionych

7 stycznia 2013 roku, wernisażem w warszawskiej galerii SKWER przy Krakowskim Przedmieściu, rozpocznie się wystawa fotograficzna „Zaginieni” organizowana przez Fundację ITAKA. Zebrane zdjęcia autorstwa Karoliny Jonderko przedstawiają pokoje zaginionych osób, w których zatrzymał się czas, a ich rodziny mimo upływu lat nic w nich nie zmieniają i nadal wierzą, że zobaczą swoich bliskich.

Fotografie będzie można oglądać do 27 stycznia 2013 roku w Warszawie. Wiosną wystawa będzie eksponowana w kolejnych miastach Polski.

wystawa_fotograficzna_zaginieni_1 wystawa_fotograficzna_zaginieni_2

Nikt kto nie przeżył straty ukochanej osoby nie jest w stanie sobie wyobrazić, jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując pomiędzy poczuciem straty a nadzieją. Bardzo często zostawiają ich pokoje nienaruszone w nadziei, że pewnego dnia powrócą. Czasami trwa to parę miesięcy, a czasem długie lata. – mówi Karolina Jonderko. To właśnie te pokoje chciałam sfotografować. Pokoje w których zatrzymał się czas, które odzwierciedlają osobę, która w nim mieszkała, a której losu nie znamy. – dodaje Karolina Jonderko, autorka prac Pokoje Zaginionych.
Każdego roku polska policja odnotowuje ponad 15 tysięcy przypadków zaginięć. Każdego dnia ludzie mijają słupy oklejone zdjęciami z opisem osób zaginionych, często przechodząc obok nich obojętnie. Celem wystawy „Zaginieni” jest przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebny osób, których dotknęła tragedia zaginięcia członka rodziny. Fundacja ITAKA codziennie stara się wspierać rodziny osób zaginionych m.in. niosąc im pomoc psychologiczną oraz prawną, a także pokazując, że pamiętamy o ich dramacie.

wystawa_fotograficzna_zaginieni_3 wystawa_fotograficzna_zaginieni_4

W pierwszych tygodniach dla bliskich zaginionych najważniejsze są poszukiwania. Niestety w wielu sprawach przychodzi moment, gdy wszystkie dostępne środki poszukiwawcze zostają wyczerpane. Rodzina pozostaje sama z ogromnym lękiem, narasta w nich poczucie niezrozumienia, zaczynają się zmagania z różnymi instytucjami i urzędami. W takich sytuacjach rodzinie bardzo potrzebne jest kompleksowe wsparcie, jakie oferuje Fundacja. Psycholodzy, prawnicy i pracownik socjalny wspierają rodziny i są do ich dyspozycji codziennie. – podkreśla Aleksandra Andruszczak-Zin, Dyrektor zespołu pomocy psychologicznej w Fundacji ITAKA.

wystawa_fotograficzna_zaginieni_5 wystawa_fotograficzna_zaginieni_6

Wystawa „Zaginieni” jest zwieńczeniem akcji charytatywnej Fundacji ITAKA „Podwieczorek dla zaginionych”, która ruszyła 6 grudnia 2012 roku. Celem tej akcji jest zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy rodzinom osób zaginionych. Środki będą również zbierane podczas wernisażu w galerii SKWER.
Patronat honorowy nad wystawą „Zaginieni objęła pani Małgorzata Tusk. To już kolejna akcja ITAKI, wspierana przez Małżonkę Premiera RP. Kustoszem wystawy jest Filip Ćwik, fotoreporter tygodnika Newsweek.


Organizator wystawy: Fundacja Itaka
Współorganizator wystawy: Galeria SKWER
Partnerzy wystawy: Orange, Tkalnia Obrazu
Patron medialny: AK MEDIA, doc!, kampaniespoleczne.pl, www.proto.pl, Radio Plus,

Wróć