MENU
Wróć

„10 zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie” – ulotka Fundacji ITAKA

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych razem z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oddaje w Państwa ręce ulotkę dotyczącą bezpieczeństwa seniorów podczas grzybobrania – „10 zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie”.

O tym, że Polacy kochają grzybobranie nie trzeba nikogo przekonywać. Ten sposób spędzania wolnego czasu polubili zwłaszcza seniorzy, którzy w lasach potrafią spędzić długie godziny. Bezpieczne grzybobranie kojarzy się przede wszystkim z wiedzą niezbędną do rozróżnienia gatunków grzybów. Bezpieczeństwo to jednak pojęcie szerokie i jest ono związane również z profilaktyką zaginięć. We wrześniu tego roku, jako Fundacja, odnotowujemy więcej zgłoszeń zaginięć, dlatego tym bardziej zależy nam na zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa osób starszych. W ich przypadku, ewentualne zaginięcie w lesie, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, może stanowić ogromne zagrożenie.

Aby wyjście na grzyby pozostało przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Niektóre z nich są dość oczywiste – w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma przy sobie smartfon. Zdarza się jednak, że nieprzepadający za technologicznymi nowinkami seniorzy, zostawią telefon komórkowy w domu. A to właśnie telefon jest urządzeniem, które w razie zaginięcia, umożliwia kontakt z bliskimi lub służbami ratunkowymi.

W lesie zgubna może okazać się rutyna – dlatego za każdym razem przed wyruszeniem na grzyby warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego. Udają się w części lasu oddalone od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza, jeśli nie zwraca się uwagi charakterystyczne, punkty orientacyjne w danym terenie. Seniorzy nie zawsze też są odpowiednio przygotowani na zmianę pogody lub dłuższą wędrówkę po lesie.

Ze względu na problemy związane z wiekiem, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu. Dlatego bardzo zależy nam, aby te kilka profilaktycznych porad trafiło do jak największej liczby seniorów. Załączona ulotka jest przygotowana w formacie A4, można ją wydrukować i powiesić w widocznym miejscu. Działanie jest realizowane w ramach projektu zleconego Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ulotkę można pobrać klikając w poniższy link:

10 zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie

Wróć