MENU
Wróć

18 – 22 października Międzynarodowy Tydzień Mediacji

18 października to dzień rozpoczynający Międzynarodowy Tydzień Mediacji, którego celem jest promowanie mediacji jako rozwiązania spraw związanych z uprowadzeniem rodzicielskim. 

Mediacja to jeden ze sposobów rozwiązywania konfliktów rodzinnych. Jest to procedura  dobrowolna i poufna. Biorą w niej udział rodzice oraz bezstronny mediator. Rezultatem jest osiągnięcie ugody, czyli formy porozumienia, które obie strony uznają za sprawiedliwe. To m.in. właśnie dlatego ugody wypracowane w procedurze mediacji, sprawdzają się lepiej.

Mediacja rodzinna jest również mniej kosztowną, bardziej skuteczną i mniej konfliktową procedurą niż postępowanie w sądzie. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Missing Children Europę wynika, że większość spraw mediacyjnych zakończyła się ugodą mediacyjną (45%) lub ugodą częściową (45%). To dowód na to, że mediacja może być metodą wartą zastosowania w przypadku rozstania.

Należy jednak zaznaczyć, że procedura mediacji to rozwiązanie, które wciąż nie jest często stosowanie w Europie. Wynika to m.in. z  tego, że rodzice nie są świadomi, że mogą skorzystać z takiego rozwiązania.

Skierowanie sprawy do sądu wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem konfliktów rodzinnych. Jednak może to być dość traumatyczne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców walczących o prawo do opieki. Dodatkowo – istnieje ryzyko, że taka może trwać latami.

– Rodzice po rozstaniu często rozstrzygają kwestie dotyczące dzieci w sądzie. Niestety, bardzo często okazuje się, że są rozczarowani postanowieniami sądu, a dodatkowo wikłają swoje dzieci w konflikt. Tymczasem, rozwiązaniem może być dla nich właśnie procedura mediacji rodzinnej – mówi Greg Kostka, Project Officer ds. Uprowadzeń Międzynarodowych i Mediacji Transgranicznej MCE.

Dlatego w tym tygodniu Missing Children Europe oraz jej organizacje członkowskie będą szerzyć wiedzę dotyczącą trzech, najważniejszych korzyści wynikających z procedury mediacji. Działania będą prowadzone w ramach kampanii #HearMeOut.

O korzyściach płynących z mediacji możecie również poczytać na https://missingchildreneurope.eu/mediation-week

Wróć