MENU
Wróć

Czy wiesz, gdzie zadzwonić, jeśli zaginie Twoje dziecko? Fundacja ITAKA oraz Stowarzyszenie Demagog rozpoczynają współpracę

Co dwie minuty w Europie dochodzi do zaginięcia dziecka, oznacza to 250 000 zaginięć każdego roku. Dlatego Fundacja ITAKA oraz Stowarzyszenie Demagog rozpoczynają współpracę w ramach grantu Missing Children Europe, którego celem jest zbudowanie większej świadomości oraz promocja numeru 116 000.

Działania edukacyjne, weryfikujące najbardziej popularne fałszywe informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej, dotyczące zaginięć dzieci – to właśnie na nich opierać się będzie współpraca Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i Stowarzyszenia Demagog – największej polskiej organizacji factcheckingowej. Będą wśród nich publikacje eksperckie skierowane do rodziców i rówieśników dotyczące zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Poruszone zostaną w nich takie tematy takie jak m.in. weryfikacja najbardziej popularnych, fałszywych informacji dot. zaginięć osób poniżej 18. roku życia czy sygnały, wskazujące, że dziecko planuje ucieczkę. 

– Zaginięcia osób poniżej osiemnastego roku życia zawsze budzą wiele emocji. Dlatego bardzo dużą wagę przykładamy do szerzenia rzetelnej wiedzy na ten temat. Mimo to wciąż zdarza się nam np. otrzymywać telefony od rodziców, którzy słyszeli o białym vanie porywającym małe dzieci – tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA. – Z kolei w przypadku ucieczek nastolatków, w przestrzeni medialnej cyklicznie pojawiają się publikacje szerzące nieprawdziwe informacje takie jak: lato to sezon na ucieczki, młodzież ucieka z nudy i wróci do domu, gdy skończą im się pieniądze – tłumaczy Jezierska – Świergiel. 

W tym roku, w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, Fundacja ITAKA zorganizowała konferencję pt.: Ucieczki nastolatków: motywacje, konsekwencje oraz aspekty etyczno-prawne dotyczące udzielenia pomocy osobie przebywającej na ucieczce. Prelegentami byli specjaliści, którzy na kwestię ucieczek spojrzeli z różnych perspektyw. – Duże zainteresowanie konferencją, uświadomiło nam, że jest bardzo duża potrzeba edukowania wręcz całego społeczeństwa w temacie związanym z zaginięciami małoletnich – dodaje Jezierska – Świergiel. 

Ponadto, specjaliści Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA oraz Stowarzyszenia Demagog przygotują także podcast oraz webinar, w których m.in. podpowiedzą, jak szukać sprawdzonych informacji dotyczących zaginięć dzieci oraz, co zrobić w sytuacji, gdy zaginie dziecko. – Zależy nam też, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, co zrobić w sytuacji zaginięcia dziecka i jaką pomoc mogą uzyskać, dzwoniąc na numer 116 000. Jesteśmy przekonani, że współpraca ze Stowarzyszeniem Demagog pomoże w realizacji tych celów – dodaje Jezierska – Świergiel.

Tylko w 2022 roku pod europejskim numerem interwencyjnym – 116 000 kontaktowano się w 6668 sprawach, spośród których aż 66 proc. stanowiły ucieczki, a 24 proc. uprowadzenia rodzicielskie. Numer ten znany jest w Polsce jako Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Dyżurujący na linii specjaliści zapewniają bezpłatną pomoc, wsparcie emocjonalne, psychologiczne, socjalne, prawne i administracyjne. Od 2009 roku operatorem tego numeru w Polsce jest Fundacja ITAKA. 

Kampania, do której Fundacja ITAKA zaprosiła Stowarzyszenie Demagog została sfinansowana dzięki wsparciu federacji Missing Children Europe i Unii Europejskiej. Treści w mediach społecznościowych dostępne będą na profilach obu organizacji pod hashtagami: #DemagogxItaka oraz #Zaginieni.

Więcej informacji:

Fundacja ITAKA

Izabela Jezierska-Świergiel

press@zaginieni.pl

tel. +48 608 371 495

Stowarzyszenie Demagog

 Marcel Kiełtyka

marcel.kieltyka@demagog.org.pl

tel.: +48 507 099 993

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych to najstarsza polska organizacja pozarządowa, która kompleksowo zajmuje się tematyka ucieczek i jedyna, która tym polu oficjalnie współpracuje z Policją. Od 2003 r. Fundacja  prowadzi kampanię „Nie uciekaj!”, która ma na celu profilaktykę ucieczek z domu dzieci i nastolatków. Skierowana jest do nastolatków, ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli. Fundacja ITAKA jest też polskim operatorem numeru 116 000 Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, który dostępny jest w 32 krajach Europy. 

Stowarzyszenie Demagog  – jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową. Naszym głównym celem jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji. Od kwietnia 2014 nasz zespół weryfikuje wypowiedzi oraz obietnice wyborcze polityków na portalu demagog.org.pl. Zajmujemy się również rozpowszechnianiem idei fact-checkingu w Polsce. W ramach walki z fake news prowadzimy także warsztaty oraz realizujemy projekty edukacyjne skierowane dla młodzieży, np. Akademia Fact-Checkingu. Od maja 2019 roku należymy do Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN).

Missing Children Europe (MCE) to europejska federacja na rzecz dzieci zaginionych i wykorzystywanych seksualnie. Zrzesza 31 krajowych organizacji pozarządowych działających w 26 krajach europejskich. Missing Children Europe koordynuje sieć infolinii ws. zaginionego dziecka i nastolatka, dostępnych pod numerem 116 000. Infolinia działa obecnie w 32 krajach Europy. W Polsce operatorem telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000 jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych 

Wróć