MENU
Wróć

X Ekspercka Konferencja Fundacji ITAKA pt.: Profilaktyka zaginięć i poszukiwanie zaginionych dzieci i nastolatków: porwania rodzicielskie, zaginięcia, ucieczki.

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Tygodniem Mediacji Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych organizuje X Ekspercką Konferencję pt.: Profilaktyka zaginięć i poszukiwanie zaginionych dzieci i nastolatków: porwania rodzicielskie, zaginięcia, ucieczki.

Wydarzenie odbędzie się w terminie 21-22 października 2021 r. w formule online i tłumaczone będzie na język polski i angielski. Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a partnerami konferencji są: Missing Children Europe oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka.

22 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji i właśnie dlatego pierwszy dzień naszego wydarzenia (21.10) w całości będzie poświęcony tematom mediacji, konfliktów okołorozwodowych dotyczących opieki nad dziećmi oraz zjawiska porwań rodzicielskich, z którymi zespół prawny Fundacji ITAKA mierzy się każdego dnia.

Wydarzenie rozpocznie się prezentacją projektu „INCLUDE” Missing Children Europe, który temat porwań rodzicielskich przedstawia z perspektywy dziecka. Następnie, zaprezentowane zostaną doświadczenia
i projekty polskie mające na celu ochronę praw dzieci. Druga część tego dnia konferencji, poświęcona będzie prezentacjom przedstawicieli instytucji i organizacji z Polski, Norwegii, Niemiec i Hiszpanii związanych z tematem konfliktów o dziecko. Wśród prelegentów będą mi.in. przedstawiciel Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości oraz niemieckiego MiKK e.V. Międzynarodowego Centrum Mediacji ds. Konfliktów Rodzinnych i Porwań Rodzicielskich

Drugiego dnia, zaproszeni goście omówią temat zaginięć i poszukiwań małych dzieci także w kontekście zdarzeń kryminalnych oraz problemy i sposoby działań profilaktycznych w temacie ucieczek nastolatków. Nasi słuchacze będą mogli zapoznać się z działaniami takich organizacji jak Amber Alert Europe, Missing Children Europe, Telefono Azzurro i Child Focus Belgium oraz serbskiej organizacji Tijana Juric Foundation, a także działaniami Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP w sytuacjach zaginięć osób poniżej 18 r.ż. Zaprezentowana zostanie również platforma do poszukiwań Fundacji ITAKA, dedykowana współpracy Fundacji z Grupami Poszukiwawczo-Ratowniczymi. 

Konferencja jest wydarzeniem eksperckim, organizowanym cyklicznie od 10 lat i biorą w niej udział przedstawiciele i pracownicy instytucji państwowych, policji, konsulatów, ambasad, a także pracownicy sądów, ośrodków pomocowych i organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy. Konferencje przeznaczone są dla specjalistów zajmujących się tematyką zaginięć i profilaktyką zaginięć dzieci i osób dorosłych.

Wydarzenie realizowane jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji zadania: „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”.

Szczegółowy Program Konferencji

Informujemy, że udział w wydarzeniu wymaga akredytacji oraz, że nie ma możliwości udostępnienia materiałów i nagrań po konferencji. 

Osoby zainteresowane zapraszamy do akredytacji pod adresem press@zaginieni.pl

Kontakt dla mediów:

Izabela Jezierska-Świergiel

Email: izabela.swiergiel@zaginieni.pl

Tel. 608 371 495

Wróć